lg-akilli-telefon-isine-son-darbeyi-indirdi-EL7KsDgK.jpg

LG, akıllı telefon işine son darbeyi indirdi!

LG birkaç yıl evvel akıllı telefon sanayisindeki faaliyetlerini sonlandırdı. Fakat şirket, taşınabilir alandaki patentlerinden gelir elde etmenin yollarını arıyor. Bu kapsamda LG, Oppo ile yeni bir muahede imzalayarak mobil patentlerini Çinli üreticiye devretti.

LG, telefon patentlerini Oppo’ya sattı

LG bir vakitler modüler tasarım ve döner ekran üzere yenilikçi özelliklere sahip aygıtlarıyla ön plana çıkıyordu. Fakat Apple, Samsung ve Xiaomi üzere markaların rekabetine dayanamadı. Bu alanda yaptığı yeniliklere karşın ayakta kalamadı. 2021 yılında ise ziyan eden taşınabilir kısmını kapattığını duyurdu.

Ancak LG, mobil araştırma ve geliştirmeye yaptığı yatırımlardan elde ettiği parayı geride bırakmak istemiyor. Şirketin elinde bulundurduğu patent portföyü, artık telefon üretmiyor olsa bile yarar sağlamaya devam ediyor.

LG, birinci olarak 2022 yılında Apple ile büyük bir patent muahedesini imzalamıştı. Artık ise LG’nin Oppo’ya video ve ses çözümleriyle ilgili 48 temel patenti sattığı bildirildi. Muahedenin meblağı meçhul olsa da, LG’nin ABD pazarındaki tahlillerini içeriyor.

Oppo, kendi patent portföyüne sahip olsa da, bir müddettir global genişlemesini etkileyen dava problemleriyle karşılaştı. LG ile yapılan yeni mutabakat ise Oppo’ya değerli sayıda patent sağlıyor. Şirket, çeşitli standartlara dayalı teknolojilere tam erişim elde edebilecek.

Öte yandan LG, daha çok ekran tahlillerine odaklanmış durumda. Birtakım ekran üretim fabrikalarını kapatan Samsung ve LG, uygun fiyatlı LCD ekranlardaki hakimiyeti Çinli firmalara kaptırmış durumda.

Peki siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz?

Comments are closed.