laptop-islemci-sicakligi-dusurme-yollari-2024-AwEdzRdv.jpg

Laptop işlemci sıcaklığı düşürme yolları (2024)

Dizüstü bilgisayar kullanıcılarına “en büyük sorununuz ne?” diye bir soru yöneltsek, kuvvetle beklenen büyük çoğunluk “laptop çok ısınıyor” formunda şikayette bulunacaktır. Bu ne yazık ki pek çok dizüstü bilgisayar kullanıcısının yaşadığı bir sorun.

Dizüstü bilgisayar kullanıcıları için işlemci sıcaklığını düşürme ismine birtakım sistemler öneriliyor. Bunların kimileri işe yarıyor, kimileri yaramıyor. Biz de bu içeriğimizde “laptop çok ısınıyor” şikayeti için kesinlikle fark yaratacak dizüstü bilgisayar işlemci sıcaklığı düşürme yollarını sıraladık.

“Laptop çok ısınıyor” diyenler için işlemci sıcaklığı düşürme yolları

Laptop için işlemci sıcaklığı düşürme formüllerine geçmeden evvel şunu belirtmeliyiz ki öncelikle bilgisayarınızın işlemci sıcaklığının olması gerekenden yüksek olup olmadığını bilmelisiniz. Çünkü bu durumu takıntı haline de getirmemek gerekiyor. Zira bu bir dizüstü bilgisayar.

Bildiğiniz üzere dizüstü bilgisayardaki işlemcinin sıcaklık pahası, masaüstü bilgisayardaki işlemciye kıyasla her vakit daha yüksek olur. Bu olağan bir durum. Bunun en kıymetli sebebi ise donanımların sıkışık bir nizamda olması. Münasebetiyle dizüstü bilgisayarınızın işlemci sıcaklığını bir yere kadar düşürebilirsiniz. O halde deneyebileceğiniz tekniklere geçelim.

Arka plandaki gereksiz uygulamaları kapatın

Dizüstü bilgisayarınızda art planda çalışan uygulamalar, bellekte yer kaplar, ayrıyeten işlemciye de yük bindirebilir. Bu da bilgisayarın performansını olumsuz etkileyebilir ve işlemci sıcaklığının artmasına/düşmemesine yol açabilir. Bu nedenle art plandaki gereksiz uygulamaları kapatmakta yarar var.

Bu usulün hiç tesir etmeyeceğini düşünebilirsiniz. Bu, bilgisayardan bilgisayara değişebiliyor. Çünkü kimi kullanıcılar art plandaki gereksiz uygulamaları kapatmanın önemli bir tesir yarattığını söylese de, bazıları de hiçbir şey değişmediğini söylüyor. Denemekte yarar var.

Sürücüleri yeni tutun

Bilgisayar şoförleri, aygıt donanımının ve işletim sisteminin birbirleriyle irtibat kurmalarını sağlayan yazılımlardır. Her yeni şoför güncellemesi ise bu irtibatı daha da güçlü hale getirir. Bu da sistem stabilitesini artırır ve performansı optimize eder. Sonuç olarak işlemci sıcaklığını da tesirler. Bu bağlamda dizüstü bilgisayarda işlemci sıcaklığını düşürme için şoförlerin daima olarak yeni tutulması hayli değerli.

Dizüstü bilgisayarınızı temizleyin

Birkaç paragraf evvel dizüstü bilgisayarın işlemci sıcaklığının yüksek olmasının temel nedeninin, donanımların sıkışık bir yapıda olması olduğunu belirtmiştik. Bu durum donanım ve fanların etrafında biriken tozlarla birleştiğinde ise daha da olumsuz bir hal alıyor.

Çünkü tozlar, fanlar ve soğutma kanallarının randımanını düşürerek işlemcinin soğutulamamasına, bu da daha da fazla ısınmasına neden oluyor. Bunu, esasen güç hareket ettiğiniz bir bölgede önünüze daha da zorlayıcı pürüzlerin çıkması olarak düşünebilirsiniz.

Bilgisayarı düşük güç modunda kullanın

Laptop işlemci sıcaklığı düşürmek için aygıtı düşük güç modunda kullanmayı düşünebilirsiniz. Çoklukla çoğumuz performans modunu kullanmayı tercih ederiz zira bu mod en yüksek performansı sağlar ve bu da kullanıcı tecrübesini artırır.

Ancak performans modu, yüksek performans elde etmek için daha fazla kaynak tüketir ve bu da işlemci sıcaklığının yükselmesine neden olabilir. Düşük güç modu ise az güç kullanarak en yüksek performansı sunmayı gayeler. Bu sayede işlemci sıcaklığı, performans moduna kıyasla daha düşük olabilir.

Soğutucu altlık alın

Bilgisayarınızın altına bir soğutucu yerleştirebilirsiniz. Bu noktada gerçek soğutucuyu tercih etmek büyük ehemmiyet arz ediyor. Çünkü bu, sıcaklığı 5 dereceye kadar düşürülebiliyor. Alışılmış pek de kaliteli olmayan soğutucu tercih ettiğinizde tam zıddı de olabilir.

Dizüstü bilgisayarınız için bir soğutucu altlık almak isterseniz, gücü USB ile değil, priz üzerinden alan modelleri tercih etmenizi öneriyoruz.

Termal macunu yenileyin

Laptop işlemci sıcaklığını düşürme için en tesirli yollardan birisi de termal macun kurumuş ise yenilemek. Isı iletiminde değerli bir yol oynayan macunun 5-6 ay aralıklı formda yenilenmesi tavsiye edilir. Bu noktada kurumamış macunu yenilemenin pek de gerekli olmadığını belirtmek gerekiyor. Bu da “laptop çok ısınıyor” şikayetine yönelik en işe fayda tahlil yollarından birisi.

– Bu içeriğimizde dizüstü bilgisayar için işlemci sıcaklığı düşürme yollarını sizinle paylaştık.

Comments are closed.