japonyada-gercek-omur-6g-testleri-yapildi-100gbs-indirme-surati-standart-olacak-pgyenIVx.jpg

Japonya’da Gerçek Ömür 6G Testleri Yapıldı: 100GB/s İndirme Suratı Standart Olacak!

Japonya’nın dört teknoloji devi NTT DOCOMO, NTT, NEC ve Fujitsu, 6G temas için gerçekleştirdikleri gerçek dünya testinin sonuçlarını açıkladı. Firmaların açıklamasına nazaran yeni ilişkinin standart suratı, 5G’nin en yüksek suratından 20 kat fazla olacak. Çünkü Japon devlerinin yaptıkları testlerde ulaştıkları sürat 100Gbps olurken 5G’nin en yüksek suratı 4.9Gbps olarak açıklanmıştı. 

2021 yılından bu yana proje üzerinde çalışan firmalar, bir terahertz-altı 6G aygıt geliştirdiler ve aygıtın hem 100GHz hem de 300 GHz bandında, 100 metreye kadar olan aralıkta 100Gbps sürate ulaşabildiğini ortaya koydular. 

6G standardı oturmaya başlıyor

Projede yer alan her firma kendi uzmanlığına nazaran bir katkı sundu. DOCOMO, bu boyutta data transferini sağlayacak kablosuz ekipmanları üretirken NTT ise saniyede 100GB data gönderebilecek aygıtı geliştirdi. NEC ise çoklu-element etkin fazlı anten dizilimini oluşturdu. Fujitsu da yüksek hacimli güç artırıcı üzerinde çalıştı. 

 Terahertz-altı bant genişliğinde çalışmak güç olsa da firmalar bu iş birliği sayesinde kablosuz ilişki sağlayabildi. 6G standardının gelişi ile birlikte gelecekte ultra-HD görüntü yayınları, otonom araçları gerçek vakitli denetim üzere uygulamalar hayata geçirilebilecek. Öte yandan 100Gbps irtibat suratı da standart hâle gelecek üzere duruyor. 

Elbette ki 6G de gelse ortam kuralları ve kullanılan altyapı bu suratı ne kadar kullanabildiğimize tesir edecek. 

Comments are closed.