android-15te-nfc-ile-kablosuz-sarj-ozelligi-gelebilir-Jk9PKi8a.jpg

Android 15’te “NFC ile Kablosuz Şarj” Özelliği Gelebilir

Kablosuz şarj teknolojileri son yıllarda giderek artan bir formda kullanılıyor. Bu teknolojiyi hem akıllı telefonlarda hem de öteki aygıtlarda görebiliyoruz. Bunun için de Qi kablosuz şarj özelliği kullanılıyor. Android 15 ise daha versatil bir kablosuz şarj standardına sahip olabilir. NFC kablosuz şarj ya da WLC ismi verilen metodun kodları Android 15’te ortaya çıktı. 

Daha evvel temassız ödemelerde gördüğümüz NFC (Near-Field Communication/Yakın-Alan İletişimi) teknolojisini kullanan WLC, daha küçük antenler kullanıyor. Bu da kulaklıklar, akıllı saatler, takip aygıtları üzere aygıtlarda kullanılabilmelerini sağlıyor. Birebir antenle NFC data transferi de sağlanabiliyor. Bu teknoloji yeni özelliğin de merkezinde yer alıyor. 

Daha küçük aygıtlar da kablosuz şarj olabilecek

Aslında WLC tam olarak yeni bir teknoloji sayılmaz lakin daha evvel Android gibi büyük teknoloji platformları bu teknolojiyi desteklemiyordu. Yeni ortaya çıkan kodlar ise Android 15 ile birlikte NFC kablosuz şarjın kullanılabilir olacağını gösteriyor. Bu da yesyeni WLC uyumlu aygıtlar demek. 

Elbette WLC, şarj kapasitesi ya da suratı açısından Qi ile uzunluk ölçüşebilecek bir teknoloji değil fakat daha küçük aygıtlar için hantal değiştirilebilir bataryalar ya da piller taşıma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Android 15’in ne kadar başarılı olduğuna nazaran daha fazla üretici bu teknolojiyi kullanmaya başlayabilir ve bilhassa giyilebilir teknolojiler alanında yeni atılımların yolunu açabilir. 

Comments are closed.