demir-kubbe-nedir-maliyeti-ve-kullanan-ulkeler-EnDi2tEq.webp

Demir Kubbe nedir? Maliyeti ve kullanan ülkeler

Demir Kubbe (Iron Dome), İsrail’in kısa menzilli roket ve topçu mermilerine karşı geliştirdiği gelişmiş hava savunma sistemidir. Rafael Advanced Defense Systems ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayisi tarafından tasarlanan bu sistem, hizmete girdiği 2011 yılından bu yana dünya çapında dikkat çekmeyi başardı. Bilhassa Gazze Şeridi ve Lübnan sonundan atılan roketlere karşı tesirli bir savunma çizgisi oluşturarak atılan roketlerin yüzde 90’ını muvaffakiyetle durdurdu. Biz de sizlerle Demir Kubbe özellikleri, fiyatı, füze maliyeti ve kullanan ülkeler başta olmak üzere tüm ayrıntıları paylaşıyoruz.

Demir Kubbe özellikleri, fiyatı, füze maliyeti ve kullanan ülkeler

Demir Kubbe, üç ana bileşenden oluşuyor. Bunlar sırasıyla Tespit ve İzleme Radarı, Savaş İdaresi ve Silah Denetimi (BMC), ve Füze Atış Ünitesi. Misyonları ise şu biçimde:

  • Tespit ve İzleme Radarı
    • Elta Systems tarafından geliştirilen bu radar, gelen tehditleri süratle tespit edip takip ediyor. EL/M-2084 model radar çoklu tehditleri tıpkı anda algılama ve BMC’ye süratli bir halde bilgi sağlama özelliğine sahip.
  • Savaş İdaresi ve Silah Denetimi (BMC)
    • İsrailli yazılım şirketi mPrest Systems tarafından geliştirilen bu sistem radar datalarını tahlil eder ve roketin düşeceği mümkün noktayı hesaplar. Şayet roket tehdit olarak algılanırsa fırlatma ünitesine füze ateşleme buyruğu verilir.
  • Füze Atış Birimi
    • Bu ünite elektro-optik sensörlere sahip Tamir füzelerini fırlatarak tehditleri havada imha eder. Füzeler yüksek hareket kabiliyetine sahiptir. Maksada yanlışsız yönlendirilirken yüksek muvaffakiyet oranı gösterirler.

Demir Kubbe maliyeti ne kadar? Demir Kubbe kaç para?

Demir Kubbe’nin her bir füzesi yaklaşık 50 bin dolar. Fırlatıcı sistem dahil ünite başı üretim maliyeti ise 50 milyon dolar civarında. Tam olarak karşılığı olmasa da ne kadar uygun olduğunun anlaşılabilmesi için ABD imali Patriot’un sırf bir füzesinin 4 milyon dolar, tüm sistem dahil ünite satış fiyatının ise 1 milyar dolar olduğunu belirtelim.

Tabii Demir Kubbe sırf İsrail içinde değil, birebir vakitte belirttiğimiz üzere memleketler arası alanda da büyük ilgi gördü. Amerika Birleşik Devletleri’nin bu sistemden satın aldığı biliniyor. Ayrıyeten Azerbaycan ve Romanya üzere ülkelerle de satış görüşmeleri yapıldı ve NATO ile Güney Kore de bu savunma sistemini almak istediğini açıkladı.

Demir Kubbe geliştiriliyor!

İsrail Demir Kubbe’yi daha da ileri taşıyarak Sa’ar 6 sınıfı korvetler üzere deniz platformlarında kullanmayı planlıyor. Ayrıyeten Barak 8 füze sistemi ile birlikte gaz platformlarını muhafaza altına alacak biçimde entegre bir savunma ağı kurmayı da hedefliyor.

Demir Kubbe özellikleri, fiyatı, füze maliyeti ve kullanan ülkelere dair bilinen tüm ayrıntıları sizlerle paylaştık. Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Mevzuyla ilgili görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Comments are closed.