itu-turkcell-ve-ericsson-is-birligiyle-5g-teknoloji-kampusu-projesi-hayata-geciriliyor-5cWzTCTl.jpg

İTÜ, Turkcell ve Ericsson İş Birliğiyle “5G Teknoloji Kampüsü” Projesi Hayata Geçiriliyor

Türkiye’nin 5G temas altyapısına geçiş çalışmaları devam ediyor. Bu alanda Turkcell, Ericsson ve İstanbul Teknik Üniversitesi bir ortaya gelerek “5G Teknoloji Kampüsü” projesi için mutabakata vardı. İmza merasiminde bir de büsbütün elektrikli, yerli ve ulusal 5G ilişkili otobüs dikkat çekti. 

Törende konuşan Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, “Üniversitemize özel olarak kurulumunu yaptığımız 5G test altyapısı öncelikle yüksek data suratı, düşük gecikme müddetleri, geniş ilişki kapasitesi sağlıyor. Daima birlikte bu projelerin çıktılarını kıymetlendirme ve deneyimleme fırsatı bulacağız. 5G’nin öne çıkan hoşlarından biri de hepimiz de çok malum olduğu otonom araçlar. Biz de bu işbirliğinin birinci somut adımlarından biri olan otonom otobüsümüzü sizlerle birlikte deneyimleyeceğiz. Amacımız, otonom otobüste hem mevcut sensör bilgi transferi 5G şebekesi üzerine almak hem de İTÜ yerleşkesi içerisinde kurduğumuz sağlıklı bir uzaktan sürüş yapabilmek. Sürücü artık otobüste oturmayacak. Otonom otobüs 5G test altyapısından faydalanacak birinci proje olacak. Lakin gerisinden birçok proje daha gelecek.” sözlerini kullandı. 

Koç ayrıyeten önümüzdeki yıllarda da emsal AR-GE projelerinde yer alacaklarını ve yerli ekosistemi geliştirmeye devam edeceklerini söz etti. 

Ericsson: “Bizi öncü fikirlerin destekleyicisi olarak görün”

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın ise 5G ile yüksek bilgi suratı ve düşük gecikme müddetinin avantajlarına dikkat çekerken bu teknolojinin farklı kullanım alanları da olabildiğini belirtti. Yalçın, AR-GE projeleri için 5G bazlı bağımsız bir şebeke kurduklarını da belirtti. Ericsson Türkiye Genel Müdürü,  “Görüntü ve ses tabanlı analitik senaryolar mobilite ve sürdürülebilirlik üzere pek çok alanda geliştirmeler yapacak yetenekler için dinamik ve etkileşimli bir platform oluşturduğumuza inanıyorum. Ericsson’u yalnızca bir ortak olarak değil birebir vakitte öncü fikirlerin destekleyicisi olarak görmelerini dilek ederim. Bilgi birikimimizi, tecrübemizi ve kaynaklarımızı paylaşarak projelerimiz yeni boyutlara taşımalarına imkan sağlamak için buradayız. Bu yenilikçi sonuçların sırf Türkiye’de teknolojinin geleceğini şekillendirmekle kalmayıp milletlerarası ölçekte yankı uyandıran sürdürülebilir ve dinamik ve bir bilgi ve irtibat teknoloji kesimine katkıda bulunacaktır.” açıklamasında bulundu. 

İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ise “5G alanında gerçekleştirdiğimiz bu iştirak ile birlikte sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, objelerin interneti üzere yarınların dijital şartlarını belirleyecek olan teknolojilerin gelişimine katkı sağlama fırsatı yakalayacağız. Bunların yanı sıra 5G teknoloji kampüsü projemiz ulaşım ve nakliyecilik dalının yarınlarını şekillendirecek olan otonom araç teknolojilerine yönelik gayretlerimize da büyük katkı sağlayacak. Otonom nakliyecilik ve 5G teknolojisini buluşturan bu öncü proje, inançlı ve verimli bir seyahat tecrübesi sunuyor. Ayrıyeten 5G’nin otobüslerle bağlantısı yahut farklı otonom araçlarla bağlantısı, çevresel algılama sistemlerinin daha aktif çalışmasını sağlayarak güvenliği artırıyor.” biçiminde konuştu. 

Etkinlikte yerli ve ulusal otonom elektrikli otobüs de test edildi. Şoförsüz halde yerleşke içerisinde seyahat gerçekleştiren otobüs büyük ilgi gördü. Yayaları algılayarak fren yapan araç ayrıyeten yaya geçitlerinde de öğrencilere yol verdi. 

Comments are closed.