ekranimiza-firladigi-an-kendimizi-ozel-hissettiren-1-milyonuncu-ziyaretci-sizsiniz-iletisinin-ortaya-cikis-hikayesi-pTkj3BiW.png

Ekranımıza Fırladığı An Kendimizi Özel Hissettiren “1 Milyonuncu Ziyaretçi Sizsiniz” İletisinin Ortaya Çıkış Hikayesi

Kabul edelim ki internetin yeni yaygınlaştığı devirlerde pek çok reklam yahut ileti, bariz bir formda geçersiz olduğu belirli olsa da pek çok kişiyi kendine inandırmıştır.

İşte onlardan biri olan “1 milyonuncu ziyaretçi sizsiniz!” bildirisi, internet dünyanın en unutulmaz pop-up’larından biri.

Mesaj, heyecan verici bir ödül vaadiyle sizi cezbetse de kestirim edersiniz ki gerçek tam da o denli değil.

Tıkladığınız anda açılacak bir ton pop-up, indirmenizi isteyen bir dizi virüslü dosyayla sizi tuzağa düşürmeyi hedefliyordu. Peki ya nasıl ortaya çıktı?

“Millionth Visitor” ya da “Bir Milyonuncu Ziyaretçi”, internetin daima değişen teknolojisine adapte olup birçok farklı versiyonuyla yoluna devam edebilmesiyle öne çıkıyor.

Bu durum; yeni kötü emelli yazılım geliştiricilerinin, kendi versiyonlarını oluşturmasına neden olacak kadar yaygınlaşmasına yol açtı.

Pop-up makûs hedefli yazılımlarının tarihine dair birinci kayıtlar, 1990’ların ortalarına kadar dayanmakta.

Bu süreçte “Tripod.com” isimli bir web sayfası barındırma sitesi çalışanı olan Ethan Zuckerman, bu virüslerin yaratılmasına yol açacak bir buluşa imza attı.

Şirketin mali zorluklarla karşı karşıya kalması üzerine Ethan, reklamları ayrı pencerelerde gösterme fikrini geliştirerek reklamverenlerin şikâyetlerine bir tahlil buldu.

Kısaca Ethan, kötü hedefle kullanılacağını düşünmeden pop-up reklamını icat etti…

JavaScript ve Adobe Flash’ın gelişimi, bu tıp dolandırıcılıkların daha da yayılmasına imkan sağladı.

Peki pop-up’lar ne kadar zararlıydı? Kullanıcı, büyük bir ödül kazandığını düşünerek reklamla etkileşime girerken arka planda bilgisayarına tonlarca makûs maksatlı yazılım ve virüs, sessizce indiriliyordu. 

Kötü emelli yazılımın birçok farklı varyantı vardı ve her biri farklı fonksiyonlar gerçekleştiriyordu.

Bazı versiyonlar, kullanıcıları “freelotto.com” üzere şüpheli sitelere yönlendiriyordu. Freelotto, kendini fiyatsız bir online piyangoya katılma fırsatı sunan bir site olarak tanıtsa da web sitesi artık mevcut değil ve geçmişi hakkında pek çok bilgi de çelişkili.

Siz de daha evvel bu pop-up iletisine inanmış mıydınız?

Kaynaklar: NationSquid, Medium

İlginizi çekebilecek öteki içeriklerimiz:

Comments are closed.