app-storeda-bir-birinci-gercek-oldu-lakin-yasaklanmasi-uzun-surmedi-SerDsi4k.jpg

App Store’da bir birinci gerçek oldu, lakin yasaklanması uzun sürmedi

Apple kullanıcılardan gelen baskılara daha fazla direnemedi ve yumuşattığı iOS uygulama pazarı kurallarıyla bir arada, oyun emülatörlerinin iPhone’lara yüklenmesine müsaade vereceğini geçtiğimiz günlerde duyurdu. Fakat daha şimdiden markete yüklenen oyun emülatörlerini telif haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle yayından kaldırmaya başladı.

Yeni kural yumuşamasının akabinde Emu64 XL (Commodore 64 için) ve iGBA (Game Uzunluk Advance ve Game Uzunluk Color için) emülatörleri süratle iOS pazarında yerini aldı. Her ikisi de iPhone ve iPad için fiyatsız olarak yüklenebiliyordu ve rastgele bir uygulama içi satın alma içermiyordu.

Ancak bu uygulamalardan birinin ömrü çok uzun sürmedi. iPhone kullanıcılarına fiyatsız ve nostaljik oyun keyfi sunan iGBA, telifli Nintendo oyunlarını yasa dışı formda dağıttığı için, süratle AppStore’dan kaldırıldı. Emu64 XL ise, haber yayına hazırlanırken hala indirilebilir durumdaydı.

Dünyanın birçok yerinde, bu emülatörleri yasal olarak kullanmanın tek yolu, parasını ödediğiniz orjinal disklerden yahut kartuşlardan alacağınız kodlarla oyunları oynamanız. Aksi halde, bu emülatörleri kullanmak, korsan oyun dağıtımına dahil olmanız manasına geliyor.

Telifleri kim nasıl denetim edecek?

Apple da bu durumdan çekindiği için uzun vakittir emülatörlerin AppStore’da yer almasına müsaade vermiyordu ve sonunda korkulan da oldu, bir uygulama telif hakkına sahip olmadığı oyunları Apple dağıtım kanalı üzerinden insanlara ulaştırmaya kalkıştı.

iGBA şimdilik AppStore’dan kaldırıldı fakat Apple yakında bu emülatör işinden eksiksiz vazgeçerse çok şaşırmayız çünkü bu uygulamaların sayısı arttıkça, her birinin içindeki yüzlerce, binlerce oyunun telif hakkını tek tek denetim etmek giderek zorlaşacak ve Apple da yasa dışı içeriklerin yayılmasına alet olmak istemeyecektir.

Comments are closed.