iphonelara-gelecek-ucuncu-parti-uygulama-magazalari-goruntulendi-emulator-bile-yukleniyor-nwCmTOHZ.jpg

iPhone’lara Gelecek “Üçüncü Parti” Uygulama Mağazaları Görüntülendi: Emülatör Bile Yükleniyor

Avrupa Birliği’nin rekabet etrafında dönen DMA yasası, bir müddettir Apple’ın başına bela oldu. Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası halinde çevirebileceğimiz bu yasa, Apple’ın en başta iPhone’larda Lightning’den Type-C girişine geçmesine sebep olmuştu. Bunun çabucak akabinde iOS’e üçüncü taraf kaynaklardan uygulama yüklenmesine müsaade verildi.

Fakat bu vakte kadar bunun nasıl yapılacağı, hangi uygulama mağazalarının hangi uygulamalarla kullanıma sunulacağı, bunların maliyeti ve kısıtlamaları üzere bahisler daima soru işareti olarak kaldı. The Verge’ün haberi, hem uygulama mağazalarına hem de bu mağazalardan indirilen uygulamaların kullanışlılığına ufak bir bakış niteliği taşıyor.

Emülatörler, kopyalama/pano araçları ve daha kaçları yolda.

Avrupa bölgesindeki iPhone kullanıcılarının telefonlarına birinci olarak AltStore’un gelmesi bekleniyor. Riley Testut tarafından geliştirilen bu mağaza, jailbreak olmadan uygulama yüklenmesini sağlıyor. İşin garibi, bu mağaza bir Nintendo emülatörü ola Delta’yı iPhone’lara getirmek için ortaya çıktı. Yeni olarak AltStore, Apple’dan onay alma sürecinde.

Delta; NES, SNES, N64 ve Switch öncesinde çıkan klasik oyunları iPhone’da oynamanızı mümkün kılan fiyatsız bir uygulama. Emülatöre ROM atmak için iCloud’u kullanabiliyor yahut belgeleri direkt indirerek açabiliyorsunuz.

Fakat mağazadaki tek uygulama Delta değil. Bunun haricinde bir kopyalama/pano aracı olan Clip de mağazada yer alıyor. Kullanım için en az 1 dolar talep eden bu uygulama, daima art planda çalışıyor. Örneğin bir şeyi kopyaladığınızda çabucak bir yere göndermeyecekseniz, yani yalnızca kayıtta olsun istiyorsanız, kopyaladığınızda gelen bildirimi aşağı kaydırmanız kâfi. Örneğin bir adresi kopyalayıp bildirimi aşağı kaydırırsanız, Clip bunu panoya kaydediyor.

“Neden uygulama mağazalarının sayısı bir elin parmağını geçmiyor?” diye düşünüyorsanız Apple, uygulama mağazalarını hayli masraflı kılıyor.

CTF fiyatı olarak Apple, resmî mağazadaki geliştiricilerden yıllık olarak 1 milyonun üzerindeki indirme başına 50 cent alıyor. Fakat üçüncü parti uygulama mağazalarının geliştiricileri bunu her indirme başına ödemek zorunda. Yani AltStore ve bir öbür uygulama mağazası olan Mobivention her indirildiğinde, geliştiriciler Apple’a 50 cent ödüyor.

Mobivention, bunun üstesinden gelebilmek ismine üyelik paketleri sunuyor. Lakin kullanıcıların büyük kısmı, içinde ne olup olmadığını bilmediği bir uygulama için en ufak ölçüleri ödemekten bile kaçabilir.

iPhone’a nasıl uygulama mağazası yükleniyor?

iPhone’a dışarıdan uygulama mağazası yüklemek için bir ton şeyi onaylamak gerekiyor. Öncelikle internet sitesinden uygulamayı yükleme ilişkisini açıyorsunuz. Sonra yükleme bildirimi geliyor. Lakin onun öncesinde Ayarlar’a gidip uygulamaya müsaade vermeniz gerekiyor. Daha sonra en başa gidip tekrar indirme irtibatına tıklıyorsunuz, yüklemeyi onaylıyorsunuz ve en sonunda mağazayı açıp gezinebiliyorsunuz.

Bu süreçteki ikazlar ve sürecin fazla etkileşim gerektirmesi, çok sayıda kullanıcıyı yarı yoldan döndürecektir. Mağazaların sunabileceklerini yalnızca AltStore’a bakarak bile görebiliyoruz ancak işin güvenlik tarafı da bir o kadar kıymetli. Sizin bu mevzudaki fikirleriniz neler?

Comments are closed.