iphone-16-pro-ve-iphone-16-pro-max-daha-buyuk-ekrana-karsin-zamlanmayabilir-4y4ka4Gy.jpg

iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max, Daha Büyük Ekrana Karşın Zamlanmayabilir

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın eylül ayında tanıtmasını beklediğimiz iPhone 16 serisi ile ilgili netleşen bilgilerden biri, bu telefonların ekran boyutlarıyla ilgili. Pek çok emniyetli kaynağa nazaran Apple, iPhone 16 Pro’da 6.3 inç, iPhone 16 Pro Max’te ise 6.9 inç boyutlu ekran kullanacak. Pek çok kişi, bunun yeni iPhone’larda fiyat artışına yol açabileceğini düşünüyor.

Ancak bu türlü bir şey yaşanmayabilir. Güney Kore’den gelen haberlere nazaran Apple, ekran şoförü üretmek için yeni bir tedarikçi buldu. Argümanlara nazaran Tayvanlı üretici, Apple’ın taleplerini karşılayabilir. Şayet her şey planlandığı üzere olursa Apple, iPhone 16 Pro ile iPhone 16 Pro Max’te ekran boyutunu artırmış olmasına karşın fiyat artışı yapmayabilir

Peki bu nasıl mümkün olacak?

Sektör kaynaklarına nazaran Apple, ekran panelini büsbütün büyütmek yerine daha dar çerçeveler sayesinde manzara alanını büyütmeyi planlıyor. Lakin bunun yapılabilmesi için ekran panellerinin alt kısımlarında özel bir çalışma yapılması ve alt çerçevenin inceltilmesi gerekiyor. Bu da ekran sürücüsü devresinin biraz daha değişmesine neden olacak. İşte Tayvanlı şirketin bunu başarabileceği konuşuluyor. 

Pek çok kaynağın tezine nazaran iPhone 16’nın ekranını üretecek LG ve Samsung, paneller üzerine daha fazla müdahale edemeyecek. Lakin ekran şoförü ile ilgili yapılacak çalışmalar, Apple’ın emeline ulaşmasını sağlayabilir üzere görünüyor. Olağan tüm bunların iddiadan ibaret olduğunu unutmamak gerek. Apple, her ne olursa olsun iPhone 16 Pro ve iPhone 16 Pro Max modellerine artırım yapmak durumunda kalabilir.

Comments are closed.