ipad-uzerinde-hesap-makinesi-nasil-calistirilir-9wXlPHAb.jpg

iPad üzerinde hesap makinesi nasıl çalıştırılır?

Apple iPad’i piyasaya vadeli 14 yıl oldu ve tablet hala bir hesap makinesi uygulamasıyla birlikte gelmiyor. iPhone ve Mac’te olmasına karşın iPad’de hesap makinesi yok. Lakin bir profesyonel üzere hesaplama yapmak istiyorsanız, birkaç kolay tahlil var…

1. Spotlight’ı kullanın

Spotlight Search iPhone, Mac ve olağan ki iPad’inizde de çalışan yerleşik bir hesap makinesine sahip. Spotlight’ı iPad’inizde ana ekrandan aşağı yanlışsız kaydırarak açabilirsiniz yahut tabletinizi donanım klavyesiyle kullanıyorsanız Command + Space kısayolunu kullanarak başlatabilirsiniz. Spotlight ekrandayken, gerçekleştirmek istediğiniz hesaplamaları yazın ve sonuçlarını alın. Spotlight’ın hesap makinesi toplama, çıkarma, bölme, çarpma, yüzdeler, üsler ve çok daha fazlasını yapabilir.

Doğru sözdizimini bildiğiniz sürece, birçok hesaplamayı direkt Spotlight’tan basitçe gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, 5⁴, 5^4 olarak yazılmalıdır; bunu yaptığınızda Spotlight size gerçek sonucu gösterecektir. Fakat bunu esasen öteki hesap makinelerinde de bu formda yazmak zorundasınız.

2. Siri’den hesaplamasını isteyin

Spotlight hesaplama konusunda çok başarılı, lakin temel hesaplamalar için Siri çok daha süratli. Siri’den her türlü temel matematik sürecini basitçe yapmasını isteyebilirsiniz ve süratlice sonuç alabilirisiniz. Siri sizi yanlışsız duyduğu sürece, hesaplamalarınızı çabucak yapabilirsiniz.

3. Web’de aramayı deneyin

Spotlight yahut Siri sizin için kâfi değilse, Google, DuckDuckGo yahut Kagi üzere bir arama motoru kullanmayı deneyebilirsiniz. Yalnızca arama çubuğuna hesaplamanızı yazın ve tüm bu arama motorları size hakikat sonuçları gösterecektir.

4. Bir hesap makinesi uygulaması indirin

Tüm bu tahlillere karşın hala başka bir hesap makinesi uygulaması istiyorsanız, onu App Store’dan indirmek zorundasınız ki, Apple da zati tam bu yüzden iPad’e hesap makinesi eklemiyor. Birtakım beşerler için özel bir hesap makinesi uygulaması olmazsa olmazdır. Şayet canınız bir hesap makinesi isterse, App Store’daki en güzel seçenekler şunlar:

  • Calzy (5 dolar): iPad için en düzgün tasarlanmış hesap makinesi uygulamalarından biri. SlideOver ve Split View’u takviyeler ve sayısal bedelleri yine kullanmak için düzgün bir hafıza alanına sahiptir.
  • PCalc (10 dolar): Son derece özelleştirilebilir, varlıklı özelliklere sahip bir hesap makinesi.
  • MyScript Hesap Makinesi (3 dolar): Denklem çözmekte başarılı bir uygulama.
  • Soulver (3 dolar): Hesaplamalar için sözleri ve sayıları yan yana doğal bir lisanla kullanmanızı sağlar.
  • PhotoMath: Google’ın fiyatsız bilimsel hesap makinesi. Matematik sorunlarının fotoğraflarını çekin ve adım adım tahliller elde edin.

Comments are closed.