internetteki-yanlis-bilgilerden-kacinmak-icin-kullanabileceginiz-google-arama-ozellikleri-z7Wx9Rsf.jpg

İnternetteki Yanlış Bilgilerden Kaçınmak İçin Kullanabileceğiniz Google Arama Özellikleri

Bilindiği üzere dezenformasyon internetin en büyük laneti. Bu yüzden kullanıcıların gerçek bilgilere ulaşması büyük kıymet arz ediyor. Google da bu kapsamda Arama kısmında kullanılabilecek özellikleri paylaştı. Bu özellikler, 2 Nisan Memleketler arası Teyitçilik Günü kapsamında kullanıcılarla buluşturdu.

Google’ın bilgileri teyit etmek için paylaştığı özellikler aslında yeni değil. Fakat bunlardan ikisi artık tüm dünyada kullanılabilir durumda.

Bir site hakkında daha fazla şey öğrenmenizi sağlayan “Bu sonuç hakkında”

Google’dan bir arama yaptığınızda karşınıza onlarca site çıkıyor. Fakat birtakım kullanıcılar bu sitelerin hangilerinin emniyetli olduğunu pek anlayamıyor40 farklı lisanda çıkış yapan “Bu sonuç hakkında” özelliğinin maksadı da bunu çözmek. Kullanması da çok kolay. Arama sonucunda karşınıza çıkan bir sitenin yanında bulunan üç noktaya tıkladığınızda özelliği kullanabiliyorsunuz. Google, size o site hakkında bilmeniz gerekenler, sitenin tarihi ve öbür hususlarda bilgi sağlıyor.

Fotoğraflar hakkında ne öğrenmeniz gerekiyorsa gösteren “Bu görsel hakkında”

Bir başka özellik ise görseller ile alakalı. Artık farklı lisanlarda de kullanıma sunulan bu özelliğe, görselin üst tarafında bulunan üç noktaya bastığınızda erişebiliyorsunuz. “Bu görsel hakkında” kısmı, geri bildirim gönderme kısmının altında bulunuyor.

Özellik, size fotoğraflar hakkında değerli birçok ayrıntısı sunacak. Örneğin o görselin kaç yıllık olduğunu öğrenebileceksiniz. Öbür sitelerin görseli nasıl kullandığı ve tanımladığı da görülebilecek. Hatta görselleri oluşturanları ve yayımlayanları bulmanızı sağlayacak metaveriler bile yer alacak. Doğal ki bu hepsinde değil, yalnızca uygun olanlarda geçerli olacak.

Bilgileri teyit etmeyi sağlayan Fact Check Explorer’a görsel takviyesi geldi

Özellikle teyitçilerin ve gazetecilerin çok kullandığı Fact Check Explorer aracı da güncellendi. Buradan ulaşabileceğiniz bu araç, dünyanın dört bir yanındaki bağımsız tertiplerin incelemeleriyle bilgileri teyit etmeyi sağlıyor. Yeni gelen güncellemeyle artık görsel de eklenebiliyor. Bunun için o görselin url’sini kopyalamak ve araca yapıştırmak kâfi. Şayet geçmişte teyit için kullanılmışsa karşınıza size gereken bilgiler çıkıyor.

Comments are closed.