internet-dunyasini-ayaga-kaldiran-tez-netflix-yillarca-facebook-kullanicilarinin-iletilerini-okudu-svi3FZNs.jpg

İnternet Dünyasını Ayağa Kaldıran Tez: Netflix, Yıllarca Facebook Kullanıcılarının İletilerini Okudu!

Facebook’un çatı firması olan Meta ve yayıncılık devi Netflix bir sefer daha kendilerini mahkeme karşısında buldu. Mahkemeye sunulan dokümanlara nazaran iki firma ortasındaki mutabakat gereği Netflix, Facebook kullanıcıların özel bildirilerini okudu, karşılığında da Facebook ile bilgi paylaştı. 

Maxiillian Klein ve Sarah Grabert isimli iki ABD vatandaşının açtığı davada, Facebook ile Netflix’in “özel bir alakanın keyfini sürdüğü” ve toplumsal medya devinin yayıncılık devine kullanıcı bilgilerine “dile getirilmemiş bir erişim hakkı tanıdığı” argüman edildi. Silikon Vadisi’nin iki kıymetli aktörünün ayrıca “Facebook’un reklam hedefleme ve derecelendirme modellerini çok geliştiren özel partnerliğine” dikkat çekildi. 

Adı üstünde “Özel mesaj” lakin okutmuşlar

Bu argümanların merkezinde ise Mark Zuckerberg ile yakın bağları olduğu da bilinen Reed Hastings yer alıyor. Hastings Netflix’in kurucuları ortasında yer almakla birlikte Facebook’un da idare heyetinde bir koltuğa sahip. Avukatların tezine nazaran ise Hastings’in Facebook’a katılmasının akabinde iki firmanın geliştirdiği Inbox API ile birlikte Facebook kullanıcılarının ileti kutuları Netflix’e açıldı. 

Elde ettiği bilgiler ile daha şahsileştirilmiş içerikler sunan Netflix, karşılığında ise Facebook’a her 14 günde bir kullanıcılarının platformla olan etkileşimlerine dair dataları paylaştı. 

Bu davada Meta ve Netflix’e ceza çıkması pek de şaşırtan olmayacaktır. Teknoloji devleri ise artık bu noktada bu cezalara alışmış durumdalar. Daima bir grup yasal mercilerle mutabakat yoluna giden platformlar büyük meblağlar ödemekten de çekinmiyorlar. Örneğin Meta, 2022 yılında İrlanda’ya 265 milyon euro bilgileri sızdırma cezası ödedi. Birebir yıl, Cambridge Analytica skandalında toplanan datalar nedeniyle de 725 milyon dolar ceza ödemeyi kabul ettiler. 

Comments are closed.