intelden-lunar-lake-ile-akil-almaz-yapay-zeka-performansi-LMcm3Vey.jpg

Intel’den Lunar Lake ile akıl almaz yapay zeka performansı!

Intel, geçtiğimiz gün gerçekleştirdiği Vision 2024 etkinliğinde Lunar Lake taşınabilir işlemci ailesini görücüye çıkardı. Yeni taşınabilir işlemcilerle birlikte aygıt içi yapay zeka yeteneklerinde kıymetli iyileştirmeler sağlayacağını açıkladı. İşte yeni kuşak Lunar Lake işlemciler.

Intel Lunar Lake, 100 TOPS yapay zeka süreci vadediyor

Intel, yeni çipin yapay zeka operasyonları için saniyede 100 trilyondan fazla süreç (TOPS) performans sunacağı ve 45 TOPS’luk kısmının NPU ünitesi tarafından işleneceğini tabir etti. Bu, NPU’dan en fazla 10 TOPS elde eden Meteor Lake serisine kıyasla yapay zeka performansında 3 kat artışa işaret ediyor.

Intel’in açıklamasına nazaran daha da değerlisi, yeni jenerasyon yapay zeka bilgisayarlar için 45 TOPS NPU kriterini karşılıyor olması. Intel, CPU ve GPU’nun katkılarını ayrıştırmamış olsa da; sanayi kestirimleri GPU’nun yaklaşık 50 TOPS ve CPU’nun 5-10 TOPS süreç gerçekleştirebileceğini gösterdi.

Bu kapsamda Lunar Lake serisi, aygıt içi yapay zeka gücü açısından değerli avantajlar vadediyor. Örneğin AMD, yeni jenerasyon Strix Point taşınabilir yongalarının Ryzen’e kıyasla 3 kata kadar yapay zeka performansı sunacağını lisana getirdi.

Qualcomm da önümüzdeki aylarda piyasaya sürmeyi planladığı Snapdragon X Seçkine ile öne çıkıyor. Arm tabanlı bu çip, 45 TOPS NPU ve 75 TOPS toplam performans vadediyor.

Intel, bu yılın ikinci yarısında çıkış yapması planlanan Lunar Lake serisiyle yapay zeka alanında avantaj yaratmak istiyor. Şirket yalnızca bu yıl 40 milyon yapay zekalı bilgisayar ve 2025’e kadar 100 milyon bilgisayar satmayı hedefliyor.

Comments are closed.