bir-orduyu-deviren-hack-olayi-bilgisayar-solucani-melissa-nasil-oldu-da-microsoftun-bile-internet-EAU435kE.png

Bir Orduyu Deviren Hack Olayı: Bilgisayar Solucanı “Melissa” Nasıl Oldu da Microsoft’un Bile İnternet Erişimini Kesti?

Günümüzde “şüpheli e-postaları açmayın” kuralı, çevrim içi dünyada sağduyunun bir modülü hâline geldi. E olağan bu sağduyunun da haklı bir nedeni var değil mi?

Ancak bu sağduyu, geçmişte o kadar da yaygın değildi ve 26 Mart 1999’un siber dünyasında unutulmaz bir gün yaşandı.

Peki tam olarak o tarihte ne oldu?

O gün dünya çapında yüz binlerce insan, Word evrakı içeren ve tahminen 1.1 milyar dolar ziyana yol açacak ve çok sayıda ağı felç edecek bir e-posta aldı.

Melissa ismi verilen bu bilgisayar solucanı, internet için bir uyanış davetiydi. Lakin nasıl olur da bir Word evrakı, yeni saygınlık kazanan World Wide Web’de bu kadar büyük bir kaosa neden olabildi?

Melissa’nın öyküsü, 31 yaşındaki programcı David Lee Smith ile başladı.

Smith, bilgisayar okuryazarlığına sahipti ve internetin geleceğini öngörebilen biri olarak yazdığı kodlara da bu öngörüsünü yansıttı.

90’ların interneti, herkes için yeni ve heyecan verici bir alan olmasına rağmen kötü niyetli faaliyetler için de bir alan açıyordu.

Microsoft Outlook üzere popüler bir e-posta istemcisini kullanarak Melissa, makro virüs olarak süratle yayıldı.

Bir Word makrosu olan bu solucan, insanların e-posta listelerindeki birinci 50 bireye kendini otomatik olarak gönderiyordu. Bu süreç tekrar tekrar yaşanıyordu ve ağları felç ediyordu.

Birkaç saat içinde Microsoft ve Birleşik Devletler Deniz Piyadeleri de dâhil olmak üzere, 300’den fazla şirketin internete erişimi kesildi.

Bu durum, yalnızca Kuzey Amerika’da 80 milyon dolarlık şirket vakit kaybına neden oldu. 

Melissa’nın yaratıcısı Smith bile virüsün bu kadar büyük zarara yol açacağını düşünmemişti. FBI ile iş birliği yapmasına rağmen hatalı bulundu ve 20 ay mahpus cezası aldı.

Ancak olay, güvenlik yazılımlarının geliştirilmesine ve Microsoft Office üzere tanınan programların daha inançlı hâle getirilmesine katkıda bulundu.

Kaynaklar: NationSquid, FBI

İlginizi çekebilecek öteki içeriklerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Tags: No tags

Comments are closed.