instagram-snapchatin-cok-kullanilan-bir-ozelligini-daha-aliyor-uu56lBIL.jpg

Instagram, Snapchat’in çok kullanılan bir özelliğini daha alıyor

Meta, kullanıcıların gerçek vakitli olarak arkadaşlarının pozisyonlarını görmelerine imkan tanıyacak isteğe bağlı bir Instagram Arkadaş Haritası özelliği geliştiriyor. Şirket, Snapchat’in Snap Map’ine benzeyen bu özelliğin şimdi bir prototip olduğunu ve dışarıdan test edilmediğini belirtti.

Instagram Arkadaş Haritası, Snapchat’ten alınan bir öbür özellik olacak

Özellik, birinci kere çoklukla resmi çıkışlarından evvel geliştirme kademesinde keşfedilen toplumsal medya özelliklerini bilakis mühendislik ile sıkça bulan Alessandro Paluzzi tarafından fark edildi.

Instagram, Arkadaş Haritası özelliğini resmi olarak sunarsa, 2016’da uygulamanın Öyküler özelliğinin akabinde Snapchat’ten aşırdığı bir öbür özellik olacak. Instagram ayrıyeten kullanıcıların arkadaş ve ailelerinin anbean nerede olduklarını görmelerini sağlayan Apple’ın “Find My” harita özelliğine de göz dikmiş olacak.

Bu yeni bilhassa, Instagram kullanıcılarına uygulamasında daha fazla vakit geçirmeleri için öbür bir neden sunacak ve öteki şirketlerin hizmetlerine daha az vakit harcamalarını sağlayacak.

Paluzzi’nin Threads üzerinde paylaştığı ekran manzaralarına nazaran, Instagram Arkadaş Haritası, kullanıcıların pozisyonlarını kimlerin görebileceğini seçmelerine müsaade verecek. Ekran imajları ayrıyeten pozisyon bilgilerinin uçtan uca şifrelenmiş olacağını gösteriyor. Pozisyonunuzu sadece sizi geri takip eden takipçilerinizle, “Yakın Arkadaşlar” listenizle yahut hiç kimseyle paylaşmayı seçebilirsiniz. Harita ayrıyeten son faal pozisyonunuzu gizleyecek olan “Hayalet Modu” ayarını da içerecek.

Instagram Arkadaş Haritası, kullanıcıların haritada oburlarının görebileceği kısa bildiriler yahut Notlar bırakmalarına müsaade verecek. Özellik kullanıma sunulursa, kullanıcılar bu kısa güncellemeleri haritada yayınlama seçeneğine sahip olacaklar. Harita üzerindeki Notlar fonksiyonu, arkadaşlarınıza rastladığınız eğlenceli bir pop-up mağazası yahut şu anda yediğiniz yeni bir restoran hakkında bildirimde bulunmak üzere şeyler yapmak için kullanılabilinecek.

Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.