imessagei-androide-getiren-ve-guvenlik-faciasi-olarak-nitelendirilen-sunbird-geri-dondu-2nORh5mB.jpg

iMessage’ı Android’e Getiren ve ‘Güvenlik Faciası’ Olarak Nitelendirilen Sunbird Geri Döndü

İlk duyduğunuzda “Alt tarafı bir iletileşme uygulaması. Niçin Android’e getiremiyorlar?” diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak iMessage, Apple’ın katı sonları içinde korunuyor. Esas güvenlikten kaynaklanan bu hudutlar yüzünden de geliştiriciler, Android kullanıcılarını iMessage kullanan iPhone kullanıcılarıyla kolay kolay buluşturamıyor.

Fakat hiç denenmedi de diyemiyoruz. 2022 yılında ortaya çıkan Sunbird uygulaması, bunun en büyük örneklerinden. Kapalı beta sürecinde davet yoluyla çalışan uygulama, genel kullanıcıya açılma imkânına erişemedi. Paydaşlık yoluyla kullanıcılara eriştiğinde ise epey önemli güvenlik problemleri baş gösterdi.

Bunun akabinde süresiz olarak köşesine çekilen Sunbird, tekrar çıkış yapacağını duyurdu.

Nothing markasıyla paydaşlık yapan Sunbird, Nothing Chats ismi altında genel kullanıcıya ulaşmıştı. Ama 2023’ün sonlarında uygulamada çok önemli güvenlik açıkları olduğu ortaya çıktı. Bu açık yüzünden yüz binlerce kullanıcının paylaştığı medya içeriklerine kolay kolay erişilebiliyordu. Bu erişim tekniğiyle kullanıcıların bildirileri da gerçek vakitli olarak izlenebiliyordu.

Bu kaotik gelişmenin akabinde Sunbird, operasyonları süresiz olarak durdurduğunu duyurmuştu. Şimdiyse şirket, geri döndü. 5 Nisan’dan itibaren bekleme listesindekilere davetiyelerini iletmeye başlayacağını duyuran Sunbird, paylaştığı basın bülteninde, güvenlik açığını tam olarak nasıl kapattığını belirtmemiş. Yalnızca güvenli bir mesajlaşma tecrübesi sunduğunu söylemiş.

İnternet sitesinde ise biraz daha ayrıntıya giriyor. Şirket, Firestore üzerine kurulu olan eski mimarisini yeni AV2 mimarisiyle değiştirdiğini belirtiyor. MQTTS bildiri broker’ı kullandığını da ekleyen şirket, Google Bildiriler üzerinden RCS uyumluluğuna erişecek. Tertip çerçevesinde de aşikâr başlı güvenlik adımları atan şirketin bu sefer karşımıza nasıl çıkacağını vakit gösterecek. Sizce Sunbird, yanılgıların üstünü kapatabilecek mi?

Comments are closed.