house-flipper-2-incelemesi-konutum-evim-hos-evim-IhwYO6mm.jpg

House Flipper 2 İncelemesi – Konutum evim, hoş evim!

“Ya sev ya sat”, “Harabeden harikaya”, “Emlakçı Kardeşler”, “Tamirat tadilat” formunda liste uzayıp gidiyor. Eminim bu programları çoğunuz severek izliyor. “Ben olsam o denli değil şöyle yapardım” diye içinden geçirenlerin sayısı da az değildir. Meskenleri yenilemek, temizlemek ve dekore etmekle ilgili, oyun mağazalarında bir çok farklı simülatör yer alıyor. Uzunca bir mühlet severek oynadığımız House Flipper bunun güzel örneklerinden biri ve artık Frozen District stüdyosu, House Flipper 2 ile oynadığımız binalara yeni bir hayat verebilmemiz için yalnızca elimize daha fazla araç vermekle yetinmiyor, tıpkı vakitte bu mekanikler aracılığıyla kendimizi kaptırmamız gereken hoş kıssalar de sunuyor. İkinci kısımla birlikte stüdyo, olasılıklar yelpazesini ve durum çeşitliliğini genişletirken oyunun aslında biraz eskimiş olan görsel işitsel istikametine de başarılı bir halde makyaj yapmış.

Müteahhitlik yeteneklerimizi artırıyoruz
House Flipper 2’de tadilat işine çok daha fazla derinlemesine giriyoruz. Yeni oyunda, şirketini geliştirmek ve giderek daha kıymetli zorlukları başarmak için para kazanabileceği ne iş olsa yapan bir duvarcı, dekoratör, konut ya da bina temizleyicisinin yerini alıyoruz. Birinci şahıs bakış açısıyla, kirli duvarları ve pencereleri siliyor, yerdeki mobilyaları kaldırıyor, çöpleri atıyor ve rutubetli konutlarla uğraşıyoruz. Bunlar için bir dizi aletimiz var. Elbette en kolay olanlarla başlıyoruz ve öykü ilerledikçe yenilerini alıyoruz. Birinci başta yalnızca bir çöp torbamız, temizlemek için bir fırçamız, kendi ellerimiz ve müşterilerin artık istemediği eşyaları satmak için bir silahımız var.

Yavaş yavaş alet çarkımız boya ruloları, elektrik ilişkilerini denetim etmek için aletler, balyozlar ve süpürgeler ile büyüyor. House Flipper 2, sözün tam manasıyla bir devam oyunu, zira oynamak ve etrafla etkileşim kurmak için yeni yollar sunabileceği oyun mekaniklerini daha da genişletmeyi amaçlıyor. Bu, stüdyonun birinci oyunda gördüğümüzden farklı zorluklar ortaya koymasına, lakin o oyunda çok ilgi alımlı olan ıslahat simülasyonunun özünü müdafaasına imkan tanıyor.

Üç boyutlu Unpacking oyunu 🙂
Sonuç olarak, hem House Flipper 2 hem de selefi aslında bir simülasyondan çok daha fazlası. Her vazifesi; oyuncuyu gerecek bir vakit sınırlaması olmadan (gerçekten keyifli ve rahatlatıcı bir oyun, baş dağıtmak için ideal) ve her düzeyde üç yıldıza ulaşmaya teşvik edecek yanlışsız ölçüde zorluk ile özgürce hareket ettiğimiz bir çeşit kıssaya dönüştürüyor. Birinci oyunda olmayan, yeni taşınılmış meskendeki kolileri boşaltıp yerlerine yerleştirme misyonu ilgi alımlı ve Unpacking oyununa da göz kırpıyor.

Orijinal oyunu geliştirmeye yönelik bir hareket olarak bu devam oyunu, oyun alanında daha detaylı ve ayrıntılı etkileşime müsaade veriyor. Sanal dekorasyondan hoşlananların bu durumdan çok şad olacağına eminim. İster kıssa modunu oluşturan düzeylerde ister hür (sandbox) modunda ya da vazifeler ortasında kişiselleştirilebilecek bir merkez olan karakterimizin meskeninde olsun, epey detaylı bir menü ile şahsileştirilmiş objeleri ve mobilyaları yerleştirerek istediğiniz dizaynları yapabiliyorsunuz.

Serbest mod ile kendi konutunuzun mimarı olun
Doğal ki yalnızca dekorasyonla sonlu değilsiniz. Bilhassa sandbox modunda bir mimar üzere sıfırdan kendi konutunuzu istediğiniz üzere tasarlamanız da mümkün oluyor. Bunun için kent, kıyı kasabası ya da ormanlık bölgeden birini seçmeniz kâfi. Daha sonra duvarlardan pencerelere, merdivenlerden mesken eşyalarına kadar her şeye sahip oluyorsunuz. Yere müdahale edebilmeniz de farklı stillerde meskenlerin tasarlanmasına imkân tanıyor. Konutunuzu daha sonra internet üzerinden başka oyuncularla da paylaşabiliyorsunuz. Teknik olarak misyonların bir hududu olsa da özgür mod ile oyunun bir sonu yok.

Teknik açıdan çıta yükselmiş
Teknik açıdan House Flipper 2, oynanıştan görsel, işitsel kaliteye kadar tüm istikametlerden bir evrim geçirmiş. En düzgün görünen oyun değil, lakin bizi yapıtlarımızın ekran imgelerini almaya davet eden pek hoş enstantaneler sunuyor.

Bu ikinci oyunla ilgili bir tenkit yapmamız gerekirse, birinci oyunun geldiği son noktaya nazaran daha sonlu bir içeriğe sahip olduğunu söyleyebiliriz: Aslına bakarsanız birinci House Flipper’ın güçlü bir oyun olması, yıllar içinde daima aldığı genişletmelere dayanıyor. House Flipper 2’de bu DLC’lerden birtakım fikirler oyuna dâhil edilmiş. Lakin hepsi yok elbette. Birinci oyunda bulunan evcil hayvan, çiftlik, lüks yahut bahçe genişletmelerini gözlerimiz aramadı desek palavra olur. Yeniden de devam oyununun emsal özelliklerle piyasaya sürüleceğinden kuşkumuz yok ve uzun vadede bu oyunun nasıl gelişeceğini daima birlikte göreceğiz.

Sonuç
House Flipper 2, orjinal oyuna nazaran birçok basamak kaydederek kendisini yalnızca olağanüstü bir yenileme simülatörü olarak değil, birebir vakitte tadilattan geçirdiğimiz mesken ve binalarla etkileşimden doğan hoş bir kıssa koleksiyonu olarak da pekiştirmiş. Daha fazla mekaniğe, daha hassas sistemlere ve yeni bir görsel, işitsel teknolojiye sahip olan bu oyun, tez etmeden durup temizleyebileceğiniz, inşa edebileceğiniz ve dekore edebileceğiniz bir oyun alanı sunma niyetini başarılı bir biçimde yerine getiriyor. Birinci House Flipper’ın yıllar içinde aldığı içerik ölçüsü yeni oyuna dâhil edilmemiş. Fakat birinci oyunda olduğu üzere gelecekteki DLC ve genişletmelere kapıyı açık bırakıyor. Görsellerden de görmüş olacağınız üzere Türkçe lisan takviyesi olması büyük avantaj. Efor harcamadan tamirat tadilat yapmak isteyenler ekran başına…

80

Yapım: Frozen District / PlayWay S.A
Geliştirme: Frozen District / Empyrean
Platform: Xbox Series S/X,PC, PS5
Tür: Simülasyon
Web: https://houseflipper2.com/

Comments are closed.