horizon-forbidden-west-complete-edition-pcde-gelismis-ozelliklerle-geliyor-fdzK5fZv.jpg

Horizon Forbidden West Complete Edition PC’de Gelişmiş Özelliklerle Geliyor

 
Dikkat alımlı dünyasıyla daha evvel PlayStation konsollarına özel olarak çıkan bu üretim, artık de PC platformuna gelmeye hazırlanıyor. Oyunun PC platformuna özel çeşitli geliştirmeleri de mevcut. Bu geliştirmelerle bir arada oyundan en yeterli tecrübesi elde etmek için elinizden geleni yapacaksınız.
 
Oyunun dünyası, bildiğiniz üzere bilim kurgu temasını bünyesinde barındırıyor. Bu biçimde oyuna başlıyorsunuz. Robotların hakim olduğu bir dünyada yer aldığımız üretimde destansı bir maceraya atılıyorsunuz. Birebir vakitte Complete Edition ile birlikte burada bulunan tüm ek paketleri deneyimleyebilir ve bu müddet boyunca dilediğiniz halde tam oyun tecrübesini elde edebilirsiniz.
 
Diğer tarafta oyunda dikkat cazibeli bir dünyayı keşfedebilir, farklı bölgelere hakikat ilerleyebilir ve gizemli tehditleri araştırmaya başlayabilirsiniz. PC’ye has özellikleri ve geliştirmeleri ile birlikte çıkış yapmaya hazırlanan bu üretim tıpkı vakitte Türkçe lisan dayanağı ile bir arada bizlere sunulacak. Bu takviye ile bir arada oyunun tam öyküsüne hakim olacak ve birebir vakitte öykü içeriği ile birlikte hakikaten dikkat alımlı noktalarla da karşılaşabilirsiniz.
 
Öncelikle ek paket ayrıntılarından bahsedecek olursak, burada bonus içeriklerin ve Burning Shores isimli genişleme paketinin bizlere sunulacağını aktarabiliriz. Bu ek paketle bir arada ana karakterimiz Aloy yeni bir maceraya atılabilir. Bu macera içerisinde yeni bir kıssa bulunuyor ve birebir vakitte dikkat cazibeli karakterlerin burada karşımıza çıktığını da söyleyebiliriz. Farklı bölgeleri de orada bu genişleme paketiyle ilerleyebiliyoruz. Hasebiyle oyunda ek içeriklerin ve bonus ögelerin olduğundan da bahsedebiliriz.
 
Bu üslup ek paketler elbette oyunun genel tecrübesini daha da geliştiren ve genişleten ögeler ortasında bulunuyor. Münasebetiyle Complete Edition sürümünde ise tam bir oyun tecrübesini elde edebilir ve bununla birlikte de kendi çabanızı başlatabilirsiniz. Ana karakterinizle birlikte ilerleyebileceğiniz ve bu ana karakterinizi bir yandan hayatta tutmaya çalışırken öteki yandan ise robot savaşlarına geçiş yapabileceğiniz üretimde PC’ye has özelliklerinin hakikaten de epey yüksek olduğundan bahsedebiliriz.
 
 
 

Bu kapsamda hem daha az güç gerektiren teknoloji takviyeleriyle bir arada oyunu daha yüksek kalitede oynayabilir ve böylelikle daha akıcı bir oyun tecrübesine oyunda görebilirsiniz.

Atmosferleri dalış yapabileceğimiz ve farklı bölgelere yanlışsız ilerleyebileceğimiz üretimde bu dünya hem renkli olarak karşımıza çıkıyor hem de dikkat cazip atmosferleri bünyesinde barındırıyor. Oyunda farklı bölgelere yanlışsız ilerleyerek buraları keşfetmeye başlıyor, buralarda kaynakları toplayabiliyorsunuz. Birebir vakitte her bir bölgede farklı düşman çeşitliliğinin olduğundan da bahsedebiliriz.
 
Zaten oyunun özünde aksiyon ve macera sistemi yer alıyor. Ana karakterimizle bir arada burada farklı silahları ve donanımları kullanarak düşmanlarımızın üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Oyunda yer aldığımız müddet boyunca elimize yayımızı ve okumuzu alabiliyor, başka taraftan yakın dövüşlere geçiş yapabiliyor ve elimizdeki silahları düşmanlara karşı en güzel biçimde kullanmaya çalışıyoruz.
 
Farklı kombolar yapabileceğimiz ve düşmanları ortadan kaldırabileceğimiz, farklı bölgelerde ilgi cazibeli görünümlerle bir arada karşılaşabileceğimiz üretimde geniş kapsamlı bir oyun tecrübesi bizlere sunuluyor. Bu oyun tecrübesiyle birlikte kendimizi ve donanımlarımızı özelleştirebiliyor ve kişiselleştirebiliyoruz. Farklı hallerde silahları elimize alabildiğimiz ve ilgi cazibeli ayrıntıları burada görebildiğimiz üretiminde kendimize ilişkin bir plan proje belirleyebiliyor ve her bir oyuncu burada farklı bir tecrübe elde edebiliyor.
 
Bu şekil oyunlarda elbette her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde edebiliyor. Zira burada farklı biçimlerde aksiyona dalış yapabiliyor, düşmanları farklı formlarda ortadan kaldırabiliyor ve daha fazlasını gerçekleştirebiliyorsunuz. Her ne kadar ana öyküde rastgele bir değişim kelam konusu olmasa da ve başka taraftan çizgisel bir yapıya sahip olan bu üretimin içerisinde olsak da burada tekrar de her bir oyuncu farklı bir tecrübeye hazırlanıyor diyebiliriz. Zira bu şekil oyunlarda yapabilecekleriniz hayli değişkenlik gösterebiliyor.
 
 
 
Düşmanlara karşı yaklaşabileceğiniz kısımlar da elbette yaptığınız seçimlerle bir arada farklı bir tecrübe elde edebiliyorsunuz. Bu da oyunu özelleştiren ve daha fazla özgürlük sunan ögeler ortasında bulunuyor. Bonus içeriklerle bir arada de bu tecrübenizi siz de daha da ilerletebiliyorsunuz. Kıssa genişletmesinin yanı sıra tıpkı vakitte burada macera içeriklerinin olduğundan bahsedebilir ve korkutucu makinelerle birlikte de buradaki yerinizi alabiliyorsunuz. Bunları ortadan kaldırmakta büsbütün sizin işiniz oluyor.
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğimiz üzere farklı bölgelere yanlışsız ilerlediğiniz esnada hem görünümlerin ve atmosferin değiştiğini hem de farklı düşmanların bizlere sunulduğunu söyleyebiliriz. Her bölgede bizleri farklı düşmanların farklılık göstermesi ile birlikte burada sahiden de dikkat alımlı düşman çeşitliliği ile birlikte karşılaşabilir ve burada da kendimizi hayatta tutmaya çalışıyoruz. O istikamette ilerlediğimiz esnada dikkat cazibeli bölgeleri geçiş yaparken birebir vakitte burada daha farklı tehlikelerle karşılaşabiliyor ve bu düşmanları ortadan kaldırmak için de kendi silahlarımızı kullanabiliyoruz.
Örneğin burada irili ufaklı düşman robotların haricinde bir de işveren savaşları bulunuyor. Bu işveren savaşları da birlikte kendi tecrübemizi daha da zorlaştıran ögeler bizlere sunuyor ve bu işveren savaşları genelde daha güçlü bir tecrübe bünyesinde barındırıyor. Elbette devasa işverenlerin ve devasa robotların bizlere sunduğu bu imalinde işverenlere hücumlarını öğrenmek ve nasıl saldırdığını görmek epey ehemmiyet arz ediyor. Öncelikle onların nasıl saldırdığını öğrendikten sonra ona nazaran kendi savunmanızı yapabilir ve karşı hücuma geçerek de burada onları ortadan kaldırmak için daha farklı stratejiler benimseyebiliyorsunuz.
Patron savaşları burada uzun bir savaş tecrübesini bünyesine barındırıyor ve nitekim de şiddetli bir aksiyon içeriği bizlere aktarılıyor. Burada hayatta kalmak için elimizden geleni yaparken bir yandan da ana karakterimiz Aloy’un temel marifetlerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Örneğin üzerimize hakikat koşan bir işverenden kaçınmak için elbette sağa sola hakikat yuvarlanabiliyor, süratlice hareketler yapabiliyor, koşabiliyor ve birtakım noktalarda ise siperlerin ardına yatabilir ve saklanabiliyoruz. Burada her bir işverenin farklı bir marifeti bulunuyor ve bu maharetlerle bir arada de atak noktalarına değişkenlik gösterdiğinden bahsedebiliyoruz.
 
 
Nitekim oyunda yer aldığımız müddet boyunca örneğin kör bir robotla bir arada karşılaşabiliyor. Bu kör robot yalnızca yaptığımız sese hassas olarak karşımıza çıkar ve ona nazaran harekete geçebiliyor. Bu formda işverenlerin farklı farklı özellikleri bulunuyor. Bu yalnızca verdiğim bir örnek. Bunun dışında elbette oyunda yer aldığınız müddet boyunca farklı hallerde düşmanların karşısına çıktığını görebilecek ve o işverenlerin nasıl saldırdığını birinci etapta öğrenmek bildiğiniz üzere hayli kıymet arz edecek. Zira işverenlerin nasıl saldırdığını birinci etapta öğrenerek onların atak yollarını aklınızda tutabilir ve ona nazaran kendinize ilişkin bir atak şeması çıkarabilirsiniz. O saldırısını gerçekleştirdikten sonra sessizce karşı taarruza geçmeye hazırlanabilir ve böylelikle siz de elinizden geleni yapmaya koyulabilirsiniz.
 
Daha evvel PlayStation’a özel olarak çıkan bu üretimde, ortamların epeyce dikkat cazip olduğundan birçok sefer bahsettik. Art planda yer alan görünümlerin ve kızıllığın, Güneş ışınlarının nitekim hoş bir biçimde sunulduğunu ve bonus içeriklerle bir arada ilerlediğimiz esnada farklı bölgelerdeki görüntüleri ortaya çıkardığımız imalinde, eliniz tahminen de daima ekran manzarası kaydına gidecek. Beğenilen Horizon Forbidden West tecrübesinin PC platformuna gelmesi ile birlikte, eleştirmenlerce beğenilen bu ortam bizlere sunulmaya hazırlanıyor. İlgi cazip karakterlerle ve kabilelerle de burada karşılaşabiliyoruz. Elbette seriden aşina olduğunuz karakterler ve kabileler buradaki yerini alıyorlar.
 
Bu karakterlerle etkileşime girebilir, onlardan çeşitli direktifler alabilir, vazifeleri elde edebilir ve onların art plan öykülerine de burada göz atabiliyoruz. Elbette bu oyun içerisinde ve özelinde art planda bir kıssa bizlere aktarılıyor. Bu öykü hem orta sahnelerle hem de karakterler ortası diyaloglarla bir arada bizlere sunuluyor ve bununla birlikte de biz de dilediğimiz biçimde ilerleyebiliyoruz. Sinematik bir öykü anlatımıyla bir arada yer alabildiğimiz üretimde, sahiden de bu karakterlerle daima olarak diyaloglara girerek onların hangi öyküden bahsettiğini öğrenebilir ve öykü konusunda da çeşitli ayrıntılara erişebiliyoruz.
 
 
 

Çarpıcı bir oyun tecrübesine adım atabileceğimiz üretimde, uzak diyarlara hakikat ilerleyebilir ve buraları dilediğimiz formda keşfedebiliyoruz. Korkutucu ögelerin ve makinelerin yer aldığı üretimde, yeni kabilelerle bir arada tanışabilir ve yeryüzünün burada kıyamet sonrası bir ortamla birlikte karşılaştığını görebiliyoruz. Bir kuşağın sonunun yaklaştığını ve tıpkı vakitte buradaki sona neden yaklaştığını ortaya çıkarabildiğimiz üretimde, bu sonun yaklaşmaması için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve buna nazaran biz de ataklarımızı özelleştirebiliyoruz. O yüzden kısaca bu biçimde bahsetmişken, tıpkı vakitte çözmeniz gereken çeşitli sırlar bulunuyor ve kadim geçmişin mirasını çözmek için elinizden geleni yapmaya koyuluyorsunuz.

Bunun dışında oyunun PC sürümünde yer alan geliştirmelerden bahsedecek olursak şunları aktarabiliriz:
 
Oyunun PC sürümünde yer alacak olan birinci takviyelerden biri ultra geniş monitör takviyesi. 21.9 ultra geniş monitör takviyesinin yanı sıra 32.9 üstün ultra geniş monitör takviyesine, yani 5120×1440 çözünürlüğe sahip olan bu oyun tıpkı vakitte üçlü monitör takviyesi ile bir arada de oyunculara hakikaten hoş bir tecrübe sunmaya hazırlanıyor. Üçlü monitör dayanağı ile birlikte hem alanları geniş açılardan görebiliyor ve 3 monitörün sizlere sunmuş olduğu çözünürlükten faydalanabiliyorsunuz. Oyun tecrübenizi üst sıralara çıkarmaya çalışan ve nitekim de hoş atmosferlere kendinizi kaptırabileceğiniz bir monitör takviyeleriyle birlikte oyunun PC sürümünden en âlâ randımanı alabileceksiniz.
 
Diğer taraftan oyun içerisinde NVIDIA DLSS 3 takviyesi bulunuyor. Bu takviyeyle bir arada imajlar daha fazla düzgünleşiyor ve bunun yanı sıra daha fazla ekran kartına yük bindirilmeden en uygun imaj sizlere sunuluyor. Bu takviyesi etkin hale getirirseniz ekran kartı daha az bir halde çalışır ve bunun yanı sıra yapay zeka pikselleriyle bir arada rastgele bir manzara kaybı yaşamadan oyundaki tecrübeniz daha akıcı hale getirilebiliyor. Bunun açılması öneriliyor ve bu formda ekran kartı daha az yoruluyor diyebiliriz.
 
 
DLSS 3 takviyesinin yanı sıra DLAA teknoloji dayanağı de oyunda yer alıyor. Bu teknoloji dayanağı ile bir arada manzara manasında daha fazla düzgünleştirme sağlanıyor ve daha net bir imgeyle karşılaşabiliyoruz.
Diğer taraftan Reflex takviyesi ile bir arada daha az gecikme ile oyunda yerimizi alabiliriz. Gecikme mühletini kısaltan bu takviyesi etkin hale getirirseniz, fareyi yahut denetimciyi kullanarak oyundaki gecikmeyi en aza indirebilirsiniz. Bu biçimde tıkladığınız anda direkt oyundaki karakter hareketlerini ve aksiyon içeriklerini görebilirsiniz.
Oyunda sınırsız FPS dayanağı de bulunuyor. Kilitlenmemiş kare suratları ile birlikte oyunda dilediğiniz halde yer alabiliyor, grafik ayarlarınızı kendi tercihinize nazaran düzenleyebilir ve buna nazaran de en akıcı oyun tecrübesini elde etmeye başlıyorsunuz.
Dokunsal geri bildirim ve uyarlanabilir tetikleyicilerle bir arada de PlayStation tarafından sunulan DualSense kontrolcüsüyle oyunu oynayabiliyor ve en yeterli tecrübe bu denetimci ile bir arada bizlere sunuluyor diyebiliriz.
 
 
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfası üzerinden oyunu istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
Ayrıca oyunun ön siparişleri de şu anda açık durumda. 60 dolarlık bir fiyat etiketi ile bir arada oyunu şimdiden satın alabilir ve beklemeye koyulabilirsiniz. Satın aldığınız oyunu çıktığı gün tıpkı vakitte indirmeye de başlayabilirsiniz.

Comments are closed.