birkac-hafta-icinde-androide-gelecek-en-degerli-ozellikler-O1Dtizpc.jpg

Birkaç hafta içinde Android’e gelecek en değerli özellikler

İçindekiler

  1. Wear OS ile yol tarifleri
  2. Google Docs’a el yazısıyla notlar ekleyin
  3. Android Auto metin yanıtları
  4. Google Mesajlar’da Gemini
  5. Tüm sıhhat bilgileriniz tek bir yerde
  6. Spotify için yayın kontrolleri
  7. Geliştirilmiş erişilebilirlik özellikleri

Google’ın birkaç hafta içinde yayınlamayı planladığı yeni güncelleme ile Android işletim sisteminin kazanacağı yeni özellikler heyecanla bekleniyor. Pekala nedir bu güncellemeler? Gelin, birlikte göz atalım…

Wear OS ile yol tarifleri

Google Maps ile yapılan navigasyon yönlendirmeleri artık Wear OS akıllı saatleri üzerinden de erişilebilir olacak. Bu da navigasyon için telefonunuzu çıkarmanıza gerek kalmayacağı ve bunun yerine gerçek tarafa gittiğinizden emin olmak için bileğinize bakabileceğiniz manasına geliyor.

Google Docs’a el yazısıyla notlar ekleyin

Google Docs arayüzünü bilgisayarlarda kullanmak telefonlarda kullanmaktan daha kolay, lakin Google işleri biraz daha taşınabilir dostu hale getirecek bir değişiklik sunuyor. Android telefonunuzda bir Google Doc dökümanı düzenlerken, parmağınızla yahut bir kalemle el yazısı yazabilecek, ek açıklamalar ve geri bildirimler ekleyebileceksiniz.

Android Auto metin yanıtları

Android Auto, yeni güncellemeyle artık metin iletilerini sesli okuyabilecek, hatta uzun metinleri özetleyecek. Ayrıyeten, cevap vermek için teklif de yapacak. Böylelikle yolda daha süratli cevap verebilirken dikkat dağınıklığını en aza indirebileceksiniz. Google, biri ne kadar uzakta olduğunuzu sorduğunda Google Haritalar’dan varsayımı varış sürenizi paylaşmak için bir düğmeye basmanızla size karşılık seçenekleri de çıkaracak. Yani yapay zeka otomobil içindeki bağlantınıza dayanak olacak.

Google Mesajlar’da Gemini

Google’ın Gemini yapay zeka uygulaması Google Mesajlar’a entegre edilecek. Yapay zekayı etkinlikler için fikir üretmek, bildirilerinizi taslak haline getirmek yahut direkt Google İletiler uygulamasında Gemini ile sohbet etmek için kullanabileceksiniz.

Tüm sıhhat datalarınız tek bir yerde

Android’deki Fitbit uygulaması tekrar tasarlandı ve artık başka fitness uygulamaları ve giyilebilir aygıtlardan gelen sıhhat datalarınızı okuyabilecek. Google, AllTrails ve MyFitnessPal uygulamalarından ve Oura Ring giyilebilir aygıtından alınan dataların Fitbit uygulamasında görüntülenebileceğini söylüyor.

Spotify için yayın kontrolleri

Spotify Connect, Spotify’dan konutunuzdaki öbür aygıtlara ses akışı yapmanızı sağlıyor. En son Android güncellemesi Spotify Connect aygıtlarını çıkış değiştiriciye ekleyerek Spotify kullanarak ses yayınlamayı kolaylaştıracak.

Geliştirilmiş erişilebilirlik özellikleri

Google, Android’e iki şahane erişilebilirlik özelliği ekliyor: Google Lens için geliştirilmiş bir ekran okuyucu ve Lookout’ta eklenecek fotoğraf alt yazıları… Android’in ekran okuyucusu Google Lens’te Google Maps derecelendirmelerini, açılış ve kapanış saatlerini ve kameranızın gösterdiği rastgele bir yerin yol tanımını okuyabilecek. Android ayrıyeten telefonunuzdaki ve internetteki fotoğraflar için yapay zeka tarafından oluşturulan altyazıları da okuyacak.

Google kısa mühlet evvel de, Android için yeni özellikleri yayına almıştı. Bunlardan kimileri ise şöyle:

Google Fotoğraflar’da öne çıkan görüntüler: Google Fotoğraflar, pozisyon, yıl yahut ay üzere birkaç bilgi girmenize imkan tanıyor ve filtrelerinizle eşleşen tüm fotoğraf ve görüntüleri kullanarak otomatik görüntü oluşturuyor.

Google Haritalar’da paylaşılan listeler: Arkadaşlarınızla plan yapmak için Google Haritalar’ı kullanabilirsiniz. Birden fazla bireyle paylaşılan bir liste oluşturabilir ve seçimlerinizi açıklamak için notlarla birlikte ziyaret edilecek yerler ekleyebilirsiniz.

E-postalara süratli karşılık verme: Gmail kısa müddet evvel Wear OS akıllı saatinizden e-postaları yanıtlamanıza müsaade vermeye başladı.

Korumalı fotoğrafları yedekleyin: Google Fotoğraflar’ın Kilitli Klasörü artık buluta yedeklenebiliyor ve böylelikle parola muhafazalı fotoğraflarınıza rastgele bir aygıttan erişebiliyorsunuz.

Comments are closed.