her-seyi-eline-yuzune-bulastiran-elon-musk-xi-tekrar-twitter-gibi-yapmaya-calisiyor-eJtRWCES.jpg

Her Şeyi Eline Yüzüne Bulaştıran Elon Musk, X’i Tekrar “Twitter Gibi” Yapmaya Çalışıyor

Elektrikli arabalara olan talep durulmaya başlarken Çinli üreticilerin pazara girmesi, Tesla için işleri hayli karıştırmış gözüküyor. Son bir yılda payları %10 bedel kaybeden firmadaki bu düşüş, Elon Musk’ın şahsî servetini de etkilemiş durumda. Musk da bu yüzden öbür yatırımlarına odaklanmayı tercih ediyor. 

Musk’ın gözdesi ise toplumsal medya platformu X üzere gözüküyor. Platformu satın aldıktan sonra çok sayıda değişikliğe imza atan Musk’ın artık bu değişiklikleri birer ikişer geri aldığı söz ediliyor. O denli ki platform, neredeyse ismi dışında büsbütün eski Twitter’a dönmüş durumda. 

Musk, X’te köklere dönüyor

Daha evvel Twitter’da trendler grubunda proje yöneticiliği yapan Gabor Cselle, şirketin şu anki stratejisini “köklere dönmek” olarak tanımladı. Cselle, “X’i büsbütün farklı bir şey olması için dramatik biçimde değiştirme ve tekerleği yine keşfetme işi pek olmadı, bu yüzden de köklere dönüş görüyoruz” sözlerini kullandı. 

Geçtiğimiz haftalarda X, çok sayıda onaylanmış takipçiye sahip olan hesapların da mavi tik almasını sağlayacak güncellemeyi duyurmuştu. Bu durum, kimi analistler tarafından “X’in yüksek profilli kullanıcıları geri getirmek için umutsuz olduğu” formunda yorumlanmıştı. Ayrıyeten Twitter’ı satın alır almaz moderasyon ve içerik denetim grubunun büyük kısmını işten çıkaran Elon Musk da Teksas’ta yeni moderasyon merkezi inşa ettiriyor ve takımın tekrar genişletmeyi planlıyor. 

Son devirde Elon Musk ve X hem reklamverenlerin ambargoları hem de X’in kullanıcılarının %15’inin platformdan ayrılması nedeniyle gelirlerinin %50’sini kaybetmişti. 

Comments are closed.