gta-6-ertelenecek-mi-iste-take-twoun-toplu-isten-cikarmasinin-gta-6ya-tesiri-Mc1a9Yvm.jpg

GTA 6 Ertelenecek mi? İşte Take-Two’un Toplu İşten Çıkarmasının GTA 6’ya Tesiri

Rokcstar Games ve 2K üzere dev şirketleri bünyesinde bulunduran Take-Two Interactive’ın aldığı bu tasarruf kararının gerisinde yıllık 50 milyon dolar tasarruf sağlanması ve verimliliğin arttırılması yatıyor. Bu amacın duyurulmasının akabinde ise gündeme GTA 6 üzere son duyurulan üretimlerin gecikip, gecikmeyeceği konusu girdi.

Peki bu işten çıkarmalardan GTA 6 etkilenecek mi? Daima birlikte inceleyelim.

İlk olarak GTA 6’nın çıkması beklenen tarihi hatırlayalım.

GTA 6’nın çıkış zamanlamasıyla ilgili olarak çeşitli kaynaklar 2024 Nisan ile 2025 Mart arasında piyasaya sürülmesini bekliyor. Take-Two bu devir için savlı finansal amaçlar belirlemiş olup, bu gayelerin GTA 6 üzere güçlü satışlar getiren bir seriye işaret ettiği kestirim ediliyor.​

Peki bu işten çıkarmalar GTA 6 imalini etkileyecek mi?

İşten çıkarmalar, daha geniş bir maliyet azaltma planının bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. Bu tasarruf planı oyun geliştirmeyi direkt ilgilendiren alanlarda olmadığı için GTA 6’nın gecikmesi beklenmiyor​. 

Ek olarak şirketin yaptığı bu tasarruf planın altında ise GTA 6 dahil olmak üzere kıymetli projeleri maddi olarak daha fazla desteklemenin yattığı belirtiliyor.

Oyun endüstirisi bu işten çıkarmalar hakkında ne düşünüyor?

Oyun sanayisinin Take-Two Interactive dahil yaşanan işten çıkarmalara yansısı, piyasadaki genel durum hakkında endişelerini yansıtıyor. Kesim başkanları, ekonomik baskılar nedeniyle tüketici harcamalarındaki azalma ve fazla sayıda oyunun piyasaya sürülmesi üzere faktörlerden dolayı önümüzdeki birkaç yıl içinde çeşitli kapanmalar bekliyor.

Ek olarak bu işten çıkarmalar zorlu ekonomik şartlar nedeniyle yeni bir trend oluşturdu. Örneğin, Microsoft’ta geçen ay 10.000 çalışanını işten çıkardığını açıkladı. Ayrıyeten Apex Legends ve Battlefield gibi bazı mobil oyunlarda beklenmedik bir halde kapatılıyor.

Kaynaklar: Gamespot, Engadget, Dexerto

İlginizi çekebilecek başka içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Comments are closed.