gta-5-yillar-sonra-mobile-mi-geliyor-9B4ZOxxh.jpg

GTA 5 yıllar sonra mobile mi geliyor?

Tüm vakitlerin en çok satan oyunlarından biri olan GTA 5, bir mühlet evvel kaynak kodu sızıntısı yaşadı. Oyunun bir kısmı internete niyet, geliştiriciler de bunu fırsata çevirmek istedi. Kimi üçüncü taraf geliştiricilerin kaynak kodlarından yola çıkarak GTA 5 Switch ve Android versiyonu üzerinde çalıştığı bildirildi.

GTA 5’in sızan kodlarıyla taşınabilir oyun geliştiriyorlar

Bilgisayar korsanları geçtiğimiz yıl Take-Two Interactive’in sistemlerine sızarak hem GTA 5 hem de şimdi yayınlanmamış GTA 6‘nın kaynak kodlarını çalmıştı. GTA 6 kodu kamuya açık bir halde ortaya çıkmamış olsa da, GTA 5 kodunun bir kısmının üçüncü taraf geliştiricilere satıldığı anlaşıldı.

Bu geliştiricilerden biri, sızdırılan kaynak kodunu kullanarak GTA 5 taşınabilir için çalışmalara başladı. Oyunu Android, Linux ve Nintendo Switch üzere farklı platformlara taşımak istediğini söyledi. Raporlara nazaran bu sistemlerde oyunu başlatmayı ve yükleme ekranına ulaşmayı başardı.

GTA 5 üzere devasa bir açık dünya oyununu taşınabilir platformlara taşımak hayli güç. Hem teknik hem de geliştirme süreci açısından geliştiricilerin uğraşması gereken birçok senaryo bulunuyor. Ayrıyeten Rockstar’ın muhtemel bir oyunla ilgili olarak telif hakkı davası açabileceğini de unutmamak gerekiyor.

GTA 5 taşınabilir oyunu geliştirme evresine girmiş olsa da, yayınlanması ve kalıcı olması düşük bir ihtimal üzere duruyor. Lakin sızdırılan kaynak kodlara dayanan benzeri bir üretimin Switch yahut Android üzere sistemlerde sunulması mümkün.

Öte yandan GTA 6‘nın geliştirme programında rastgele bir gecikme durumu olmadığı ve çalışmaların olması gerektiği üzere ilerlediği söylendi. Buna nazaran şimdilik kıymetli bir değişiklik yaşanmadığını söyleyebiliriz. Yani GTA 6 çıkış tarihi için 2025 yılı planlanıyor.

Peki siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? GTA 6‘dan beklentileriniz neler? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.