google-tum-pozisyon-uygulamalarinizi-tek-bir-yerde-toplayacak-bir-hizmet-ustunde-calisiyor-L3uJVf6m.jpg

Google, Tüm Pozisyon Uygulamalarınızı Tek Bir Yerde Toplayacak Bir Hizmet Üstünde Çalışıyor

Birbirinden farklı platformlarda farklı kullanıcı kümelerine hizmetler sunan Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google, son 1-2 haftayı epey varlıklı geçirdi. Çünkü şirket, bu süreçte hem kurumsal hem de standart müşterileri için çok sayıda hizmet duyurmuş oldu. Bunların çok büyük bir kısmı yapay zekâ etrafında dönse de Google Chrome üzere eserlere odaklananlar da vardı.

Şimdiyse şirketin üzerinde çalıştığı bir diğer hizmet ortaya çıktı. Konum servisleri üzerine sıkı bir halde çalıştığını bildiğimiz şirket, farklı pozisyon servislerini tek sayfada toplayacak bir özellik üzerinde çalışıyor. 

Söz konusu hizmet, internet tabanlı çalışan eski sistemin yerini alacak.

PiunikaWeb

Elde edilen bilgiye nazaran Google Pozisyon Paylaşımı (Google Location Sharing) isimli bu hizmet; Google Maps, Google Find My Device ve Personal Safety’nin dahil olduğu 6 uygulamadan bilgi çekiyor. Başka 3 uygulama “com.google.android.apps.gmm” uzantısını kullandığından Google Maps’le alakalı oldukları kestirim ediliyor.

Söz konusu özellik sayesinde kullanıcılar etkin olarak pozisyon kullanan uygulamaları tek bir yerden görebilecek. Şu an Ayarlar’a gidip Google Pozisyon Paylaşımı’na erişmeye çalıştığınızda bunu telefonunuzdaki bir hizmetle yapamıyorsunuz. Onun yerine Google, sizi alıp ilgili internet sitesine yönlendiriyor ve tarayıcıdan pozisyon denetimi yapmanız gerekiyor. Kelam konusu hizmet de tam olarak bunu değiştirecek ve özelliği daha pratik kılacak.

Comments are closed.