gunumuzdeki-bircok-fenomenin-taninmasina-sebep-olan-vine-nasil-oldu-da-bir-gecede-kayboldu-fba2wxHK.jpg

Günümüzdeki Birçok Fenomenin Tanınmasına Sebep Olan Vine, Nasıl Oldu da Bir Gecede Kayboldu?

Vine’ı en tanınan platformlardan biri hâline getiren, yukarıda saydığımız lokal fenomenler; çeşitli mizah içerikleri üreterek tüm Türkiye’de tanınır hâle geldiler.

Ancak global ölçekte tüm fenomenlerin yaşadığı bir sorun vardı. Bu da yüz milyonlarca kullanıcıya sahip olan Vine’ın sonunu getiren en büyük etkendi.

En büyük sebebe gelmeden evvel Vine’ın batışındaki başka etkenlere bakalım.

Hatırlarsanız Vine’daki görüntülerin mühleti maksimum 6 saniye olabiliyordu. Her ne kadar bu özelliğiyle tanınan olsa da içerik üreticileri daha fazlasına da gereksinim duyuyordu.

Şirket ise bu değişime gitmeyi reddediyordu ve reddettikçe TikTok ve Instagram üzere, 15 saniyeye kadar görüntü kaydetme imkanı tanıyan rakip uygulamalar tarafından bir adım daha geriye atılıyordu. Hatta Facebook, kendi görüntü içeriklerini öne çıkarmak için Vine içeriklerini kendi platformunda yasaklamıştı.

Fenomenler, uygulama üzerinden para kazanamıyorlardı.

Şimdiki ismiyle X, eski ismiyle Twitter’da şimdi görüntü yokken, Twitter’a video içeriklerinin getirilmesini sağlayan başka platformlar vardı. Vine da bu platformlardan biriydi ve Vine’ın bu kadar ses getireceğini varsayım etmemişlerdi.

Hatta şirketin itiraf ettiğine nazaran Vine’dan bir gelir elde etme gayeleri bile yoktu. Yalnızca, öteki 3. taraf şirketlerde olduğu üzere, görüntü fonksiyonunu yerine getirmesini bekliyorlardı. Elbette bu sonsuza dek bu türlü süremezdi ve Twitter üzere bir toplumsal medya platformunun kendi görüntü dayanaklı içeriklerini getirmesi lazımdı.

2015 yılında ise Twitter, farklı bir siyaset izlemeye yönlendi. Daha fazla kâr elde etmek için çalışanlarını işten çıkardılar. Yeni CEO’lar gelip gidiyordu ve Twitter da batış yoluna girmişti. 

Vine’ı batıran asıl şey ise 2016 yılında yaşandı.

Vine’ı esaslı bir marka hâline getiren fenomenler, hiç para kazanamamaktan şikâyetçiydi hâliyle. Shawn Mendes, Lele Pons ve Paul kardeşler üzere ünlü Vine içerik üreticileri artık çektikleri her video başına fiyat talep ediyorlardı. Twitter da berbat bir periyotta olduğundan bu fiyatları karşılayamayacağını aktardı. 

E hâl bu türlü olunca fenomenler de gelir elde edebilecekleri diğer platformların arayışına geçti ve Vine, daha da geri plana atıldı. 20 Ocak 2017’de ise Twitter, Vine’ın kapanacağını resmî olarak açıkladı. İşte koca bir bölüm bu halde son buldu.

Kaynaklar: Republic World, Failory, Wikihow

İlgiyle okuyacağınız başka içeriklerimiz:

Comments are closed.