google-haritalar-artik-toplu-tasima-ve-yuruyus-yollarini-da-otomobillere-alternatif-olarak-sunacak-5vPPj8K2.jpg

Google Haritalar Artık Toplu Taşıma ve Yürüyüş Yollarını da Otomobillere Alternatif Olarak Sunacak

Günümüzde seyahatlerin olmazsa olmazı durumunda bulunan navigasyon sistemleri bizler için yol bulabiliyor. Bu durum her ne kadar arabalarla yapılan seyahatleri kolaylaştırsa da daha çok araba, daha çok trafik ve ekseriyetle de daha çok karbon salınımı anlamına geliyor. Bu yüzden de Google Haritalar’da birtakım değişiklikler yapılarak yürümek ve toplu taşıma kullanmak teşvik edilmeye başlanacak. 

Google’ın blog gönderisi ile duyurduğu yeni Haritalar özelliği, seyahat müddetleri yakın ve seyahatin pratik olduğu durumlarda, sürüş rotalarına ek olarak yürüyüş ya da toplu taşıma rotaları da sunacak. Örneğin Beşiktaş’tan Kadıköy’e gitmek isteyen bir şoför, sürüş rotasına ek olarak vapura da binebileceği istikametinde bilgilendirilecek. 

Alternatif rotaların başka bir sekmesi olacak

Alternatif yollar ekranın alt kısmında yer alan “Also consider (Göz önünde bulundurun)” adlı kart ile erişilebilir olacak. Kart ayrıyeten bu alternatiflerin rastgele birinin araç sürmekten daha süratli olup olmadığı konusunda bilgi verecek. Google’ın bu yeniliği geliştirmekteki gayesi ise daha düşük karbon emisyonu sağlamak.

Blog gönderisi ayrıyeten bu özelliğin kullanıma sunulacağı ilk 15 şehrin hangileri olacağı konusunda da bilgi veriyor. Buna nazaran özellik önümüzdeki haftalarda Amsterdam, Barselona, Londra, Montreal, Paris, Roma, Sydney, Brüksel, Budapeşte, Köln, Hamburg, Madrid, Melbourne, Milano, Münih, Viyana ve Zürih’te kullanıma açılması bekleniyor. Google Haritalar ayrıyeten uzak aralar ortası otobüs ve tren seferleri hakkında da bilgiler verebilecek. 

Comments are closed.