google-chrome-dizaynda-minicik-bir-degisiklige-gitti-yan-panele-elveda-EVLfdtG3.jpg

Google Chrome, Dizaynda ‘Minicik’ Bir Değişikliğe Gitti: Yan Panele Elveda

Son periyotta yapay zekâ üzerine odaklandığını gördüğümüz Google hem kurumsal hem son kullanıcı hem de taşınabilir telefon kullanıcıları bağlamında farklı ataklar yaptı. Bunların yanında dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı olmaya devam eden Google Chrome üzerine de atılımlar yapmayı sürdürüyor.

Şirket, son güncellemeyle Google Chrome’un masaüstü versiyonunda birkaç değişikliğe gitti. Kelam konusu değişiklikler yer imlerine, geçmişe ve okuma listelerine erişimi daha verimli kılmayı hedefliyor. Birçok kişinin hâlâ ne işe yaradığını bilmediği yan panele de bu güncellemeyle veda etmiş olduk.

Yan panelin fonksiyonunu Chrome menüsünden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Normal koşullarda yan panel, arama çubuğunun yanındaki bir buton olarak karşımıza geliyordu ve tıkladığımızda yer imlerini gösteriyordu. Ek olarak menü üzerinden farklı kısımlara erişebiliyorduk. Şimdiki değişiklikle birlikte özellik daha derli toplu hâle geldi. Artık yan panel özelliklerinden yalnızca kullandıklarımızı açabiliyoruz.

Bunun için de arama çubuğunun hizasında, en sağda olan Chrome menüsüne gidip; okuma listesi, yer işaretleri ve geçmiş üzere yan panel araçlarından birini açmamız kâfi. Yer İşaretleri ve Okuma Listesi’ni bulmak için üç noktaya tıklamanız, akabinde “Yer işaretleri ve listeler” sekmesine gelmeniz gerek. Geçmiş ise bunun birkaç satır üstünde.

Eski hâli

Önceki sistemde tek bir yan panel açıp bu saydıklarımızdan istediğimize erişiyorduk. Şimdiyse yalnızca gereksinimimiz olanları açacağız üzere görünüyor.

Tags: No tags

Comments are closed.