google-birinci-arm-tabanli-islemcisi-axionu-duyurdu-tgs5f95s.jpg

Google, birinci ARM tabanlı işlemcisi Axion’u duyurdu!

Google, data merkezlerinde kullanılmak üzere Arm tabanlı birinci işlemcisi olan Axion’u duyurdu. Bu yeni işlemci, Amazon’un bilgi merkezlerinde güç sağlayan Arm işlemcilerine Google’ın bir cevabı niteliğinde. Gelin ayrıntılarına birlikte göz atalım.

Google’ın birinci ARM tabanlı işlemcisi: Axion

Google Cloud Next 2024 aktifliği kapsamında tanıtılan Axion, Google’ın data merkezleri için özel olarak oluşturduğu birinci Arm tabanlı işlemci oldu.

Arm’ın Neoverse V2 işlemcisini kullanarak tasarlanan bu işlemci, Google’ın bulut hizmetlerinde kullanılan mevcut sistemlere nazaran %30 daha yeterli performans sağlıyor. Ayrıyeten en son x86 tabanlı sanal makinelerden %50 daha âlâ performans sergiliyor ve tıpkı vakitte %60 daha güç verimli olduğu argüman ediliyor. Google, Axion’u şu anda BigTable ve Google Earth Engine üzere hizmetlerinde kullanıyor ve gelecekte daha fazla uygulamada kullanılması planlanıyor.

Axion’un piyasaya sürülmesi, Google’ı Amazon üzere Arm tabanlı işlemcilerle bilgi merkezlerinde önder pozisyonda olan bir rakip haline getirebilir. Amazon Web Services (AWS) tarafından sunulan Graviton işlemcileri, 2018’de piyasaya sürüldü ve sonraki iki yıl içinde yeni sürümleriyle güncellendi.

NVIDIA üzere öbür işlemci üreticileri de bilgi merkezleri için Arm tabanlı işlemciler geliştirdiler. Rekabetin arttığı ve sanayinin dönüştüğü şu devirde Google’ın bu adımının ne kadar kıymetli olduğunu siz düşünün.

Google, Axion’un yanı sıra Pixel telefonları için geliştirdiği Tensor işlemcileriyle de dikkat çekiyor. Bu işlemciler, Google’ın kendi tüketici eserlerinde kullanmak üzere geliştirdiği birinci Arm tabanlı işlemciler. Hatta Google, bilgi merkezleri için Tensor Processing Unit (TPU) üzere özel işlemciler de geliştirdi ve bu işlemcileri 2015 yılından itibaren içeride kullanıyor.

Google’ın Arm tabanlı işlemcileri tercih etmesinin nedenlerinden biri, bunların çoklukla daha düşük maliyetli ve güç verimli olmaları. Siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Comments are closed.