google-bildiriler-uygulamasinda-herkesin-nefret-ettigi-bir-ozelligi-kaldiriyor-yb8esuQP.jpg

Google, Bildiriler Uygulamasında Herkesin Nefret Ettiği Bir Özelliği Kaldırıyor

Google’ın iletileşme uygulamaları ortasında en değerlisi diyebileceğimiz “Google Mesajlar”, daima olarak yeni güncellemeler alıyor. Yakın vakitte mesaj oluşturma kısmına gelen bir tasarım değişikliği de bunlardan biriydi.

Ancak yeni tasarım, kullanıcılar tarafından pek sevilmemişti ve epeyce gereksiz olarak görülmüştü. İletileşme tecrübesini birçoğu için aşağı düzeye taşıyordu. Google da bunun farkına vararak sorunu düzeltmek için yola koyuldu.

Bahsi geçen özellik, ileti oluşturma kısmına gereksiz bir kutucuk eklemişti:

Özelliği biraz açalım. Bilindiği üzere birden fazla iletileşme uygulamasında ileti oluşturma kısmında tek bir kutu bulunur ve klavyenin üstünde belirir. Yazdığınız şey de bu kısımdan gözükür. Google’ın İletiler uygulamasında yaptığı şey ise bir kutu daha eklemekti.

Yukarıdaki ekran imajından de görebileceğiniz üzere ikinci kutuda emojiler, evrak ekleme ve gönderme kısmı yer alıyor. Yazdığınız iletinin göründüğü kutucuk ise onun üstünde bulunuyor. Garip bir biçimde uçuyor üzere görünüyor diyebiliriz. Hem göze hoş gelmiyor hem de gereksiz derecede fazla yer kaplıyor. Bu durum bilhassa uzun şeyler yazıldığında daha çok göze batıyor.

Google, gereksiz kutucuğu kaldırarak olağana dönecek

TheSpAndroid tarafından fark edilen yeni değişiklik de Google’ın bunu fark ettiğini ve vazgeçtiğini ortaya koyuyor. Yeni imgelerde artık emojilerin yer aldığı ekstra kutunun kaldırıldığını, tıpkı öteki uygulamalarda olduğu üzere yalnızca ileti yazdığınız kutucuğun sohbette göründüğünü görebiliyoruz. Emoji kısmı klavyeye taşınırken gönderme kısmı ise yan tarafa koyulmuş.

Yeni kullanıcı arayüzü şimdi herkeste kullanıma sunulmadı. Google’ın yakın vakitte herkese getireceğini söyleyebiliriz.

 

Comments are closed.