gmail-kapaniyor-mu-googledan-resmi-aciklama-geldi-M1JlNZMF.jpg

Gmail kapanıyor mu? Google’dan resmi açıklama geldi

Son vakitlerde yayılan ve Google’ın Gmail’i kapatacağını söyleyen haberleri kesinlikle duymuş olmalısınız. Lakin çabucak karalar bağlamanıza gerek yok; çünkü bu haberler yanlışsız değil. Olay, yalnızca toplumsal medyada viral hale gelen bir latifeden ibaret.

22 Şubat 2024 tarihinde bir e-postanın ekran manzarası internette süratle yayılmaya başladı. E-postada Google’ın 1 Ağustos 2024 tarihinde Gmail’i kullanımdan kaldıracağı sav ediliyordu.

Ekran manzarasını paylaşanlardan biri, Google’da Eser Kıdemli Lider Yardımcısı olduğunu sav eden Chris Bakke‘ydi. Resmi görünümlü e-posta duyurusunda, bir bağlantı sorunu nedeniyle Gmail’in kullanımdan kaldıracağına dair bir öykü anlatılıyordu.

Ancak bunların hiçbiri yanlışsız değil. Google, Gmail’in Temel HTML sürümünü kullanımdan kaldırdı, yani herkes bundan sonra Standart sürümü kullanmak zorunda kalacak. Lakin hepsi bu kadar, Gmail’in kendisi hiçbir yere gitmiyor.

Google, Gmail’in kullanımdan kalktığı argümanını yalanlamak için çabucak harekete geçti. Yalanlama, Bakke ve öteki pek çok kişinin aldatmacayı yayarken kullandığı platform X’te çok yeterli bir halde tabir edildi. Google resmi yalanlamasını yayınlamadan evvel bile, X kullanıcıları Topluluk Notları özelliğini (eski ismiyle Birdwatch) kullanarak içerik eklemeye çalıştı.

Bakke, bu uydurma e-posta ekran manzarasını tek başına paylaşmamış olsa da 205 bin takipçiye ulaşması olayın yayılmasına katiyen yardımcı oldu. Bahse açıklık getirmek gerekirse, Bakke X için çalışıyor ve toplumsal medyada latife yapmasıyla tanınıyor.

Google’ın yıllar boyunca apansız ve hiçbir ihtarda bulunmadan eserlerini sonlandırdığı ve hizmetlerini kapattığı bilinen bir şey. Fakat Statista’ya nazaran Gmail, 2018 itibariyle 1,5 milyar etkin kullanıcısıyla dünyanın en tanınan e-posta hizmeti. Münasebetiyle Google’ın kapatması için hiç bir neden yok.

Comments are closed.