ghost-of-tsushima-pc-oyuncularini-mutlu-etmek-istiyor-G9sDWCap.jpg

Ghost of Tsushima PC Oyuncularını Mutlu Etmek İstiyor

 
Dikkat cazibeli ortamları ve atmosferi ile bir arada daha evvel konsollarda karşımıza çıkan ve oyuncular tarafından bir epey sevilen bu üretim, artık ise daha evvel bahsettiğimiz üzere PC platformuna gelmeye hazırlanıyor. Oyun PC platformunda üst seviye yeniliklerle ve özelliklerle bir arada çıkış yapmaya hazırlanıyor ve hem geniş monitör takviyesiyle hem de yeni teknoloji takviyeleri ile birlikte stabil ve akıcı bir tecrübe sunmak istiyor.
 
– Steam sayfası
 
Yönetmenin kurgusuyla bir arada daha fazla ek içeriğin bulunduğu ve tıpkı vakitte ana kıssanın genişlediği bu üretimde Moğol taarruzu ile birlikte ön plana çıkmaya hazırlanan bir öyküyle bir arada oyundaki yerimizi almaya koyulacak hem de elimizdeki Samuray güçlerini ve özelliklerini daha da fazla yükseltebileceğiz. Deneyim edebileceğimiz hoş bir tecrübe olabilecek bu imal içerisinde PC platformuna uzun müddettir birinci kere bu stil büyük çaplı bir samuray oyunu geliyor ve yüksek bütçeli yapısı ile birlikte de oyunculara en uygun tecrübesi sunmak istiyor.
 
13. yüzyılın sonlarında yer aldığımız bu imal içerisinde Moğol İmparatorluğu’nun elbette yükseldiği ve birebir vakitte Doğu Fethi boyunca ulusların altını üstüne getirdiği bu imal boyunca biz de bu istiladan etkileniyor ve birebir vakitte kimi kayıplar yaşıyoruz. Bu kayıplar ile birlikte kendi ismimizi kaybedebiliyor, adamızın bulunduğu idare ne yazık ki düşme tehlikesi yaşıyor ve biz de burada hayatta kalma gayretine adım atmaya hazırlanıyoruz.
 
 
 
Türkçe lisan dayanağı ile birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanan bu üretim elbette PC platformunda en yeni özelliklerle birlikte bizlere sunulmak isteniyor. Tsuşima Adası içerisinde yer aldığımız bu üretimde dev Moğol ordusunun ani saldırısı ile bir arada büyük çabalara adım atmaya hazırlanıyor ve bu uğraştan galip ayrılmak için elbette birtakım fedakarlıklar yapmak durumuna geliyoruz. Burada yapacağımız epey fazla atılım bulunuyor ve aslında akıp giden ve ön plana çıkan bir öykü içeriğiyle birlikte buradaki yerimizi almaya hazırlanıyoruz.
 
Oyunda açık bir dünya kullanılıyor. Açık dünya içerisinde dilediğimiz formda gezip tozabiliyor ve farklı bölgelere hakikat ilerleyebiliyoruz. Buralarda her bölge içerisinde nitekim de ön plana çıkan ve ağzımızı açık bırakan atmosferler ve görüntüler bizleri bekliyor. Buralarda yer aldığımız müddet boyunca dilediğimiz biçimde sağı solu keşfedebiliyor, bu keşiflerle ilgi alımlı ortamlara gerçek geçiş yapabiliyoruz. Gizemli ortamların ve takip edebileceğimiz kimi canlıların olduğundan bahsedebilir ve bu canlıların bizleri farklı donanımlara ve kalıntılara hakikat götürdüğünü söyleyebiliriz.
 
Oyunda yer aldığımız müddet boyunca dikkat cazibeli ortamlarda kendimizi bulabildiğimiz yapı ile birlikte bir yandan savaşın mahvettiği bir ortamda bulunuyor ve harap olan bir dünya içerisinde kendimizi hayata tutmaya çalışıyoruz. Yapacağımız ataklarla birlikte epey değişkenlik gösteren aksiyon sistemi ile birlikte elimizdeki kılıcı savurabiliyor, düşmanlara karşı farklı kombolar gerçekleştirebiliyor hem iri ufaklı Moğol düşmanlarının haricinde hem de işveren savaşları ile birlikte karşılaşabiliyoruz. Burada işveren savaşları elbette kuvvetli bir uğraşın başlangıcını temsil ediyor.
 
 
 
Bu başlangıçla bir arada dilediğimiz halde kendi atılımlarımızı gerçekleştirebiliyor ve karakterimizin temel hareketlerinden ve özelliklerinden faydalanmaya çalışıyoruz. Oyunda yer aldığımız sürece bu temel hareketler ortasında sağa sola yanlışsız kaçınma, yuvarlanma, zıplama, kılıcımızla birlikte savunma yapma ve daha fazlası yer alıyor. Bunlarla bir arada hem kendi savunmamızı ve hücum tarzımızı belirleyebiliyor hem de kendi kombolarımızı yapmak için fırsat kollayabiliyoruz.
 
Oyunda atak ve savunma mekanikleri epeyce ön plana çıkıyor ve tam bir Samuray stili kılıç dövüşleri ile birlikte oyunda ilerlemeye çalışıyoruz. Bu dövüşleri üzerinde usta olmak için elbette gerçek vakitte yanlışsız tuşlamaya da yapmak gerekiyor. Bu biçimde hem düşmanın saldırısını boşa çıkarabilir hem de tıpkı vakitte direkt karşı atağa geçebiliyoruz ve böylelikle kolay kolay düşmanları ortadan kaldırabiliyoruz.
Kendimizi bulabildiğimiz ve Samuray konusunda usta olabildiğimiz bu üretimde, kılıcımızı savururken elbette epeyce dikkat etmek gerekiyor. Her bir savurma ile birlikte de kendimizi açığa çıkarabiliyoruz. Münasebetiyle oyunda hakikat halde gerçek vakitte atılım yapmamız gerekiyor ve düşmanların taarruzlarını boşa çıkararak da oyunda ilerlemeye başlayabiliyoruz.
 
Güçlü kumandanlarla ve düşmanlarla karşılaşabileceğimiz ve işveren savaşları ile bir arada kuvvetli bir durumun ortasında yer alabileceğimiz bu üretimde, işverenleri ortadan kaldırmak için çok farklı atılımlar yapmaya hazırlanıyoruz. Kombolarla bir arada de oyunda dilediğimiz halde ilerleyebiliyoruz. Bu komboları yapmak için elbette öncelikle oyunda biraz usta olmak gerekiyor. Bu ustalıkla birlikte kendi kılıcımızı bileyebiliyor ve daha fazla donanımla birlikte oyunda ilerlemeye çalışıyoruz.
 
 
Oyunda farklı farklı donanımlar bulunuyor ve bu donanımları ve üstümüzü istediğimiz formda giyebilir ve tıpkı vakitte daha da güçlü pozisyona gelebiliyoruz. Yaptığımız ana vazifelerle yahut yan misyonlarla birlikte tekrar donanımların ve güçlü kılıçların sahibi olabiliyor, bunlarla bir arada de istediğimiz üzere düşmanların üstesinden gelebiliyoruz. Bu üstesinden gelme olayından sonra hem farklı misyonlara yanlışsız adım atabiliyor hem de Moğol taarruzunun birinci dalgası ile birlikte burada ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.
Oyun içerisinde kıssadan üstte kısa bir biçimde bahsettik. Moğol istilasının kendi isim amızı yakıp yıktığı ve tıpkı vakitte idaresi ele geçirdiği bir dünya içerisinde bulunuyoruz. Biz de Jin Sakai ismindeki bir klan içerisinde bulunuyor ve klanın son hayatta kalan üyesi olarak kendi halkımızı muhafazaya çalışıyor ve yurdumuzu, vatanımızı geri almak için burada elimizden geleni yapmaya koyuluyoruz. Savaşta bu karakteri yol göstermiş olan birçok karakter yer alıyor. Bu karakterlerle etkileşime girebiliyor, farklı bölgelere gerçek ilerleyebiliyor, onlardan vazifeleri alabiliyor ve halkımızı korumak için burada daha farklı işleri yelken açabiliyoruz. Kendimize bir yol çizebileceğimiz ve kendi planlarımızı oyuna dahil edebileceğimiz bu üretimde, kendi özgürlüğümüzü burada kurtarmak için elimizden geleni yapmaya koyuluyor ve üst seviye teknoloji dayanaklarıyla birlikte de oyunda daha hoş ve akıcı bir tecrübe elde etmeye hazırlanıyoruz.
PC özelliklerine kısa bir bakış atacak olursak, burada öncelikle geniş kapsamlı ve geniş monitör takviyesinin olduğundan bahsedebiliriz. Hem Ultra geniş hem de üstün Ultra geniş monitör takviyesi ile birlikte oyunda dilediğimiz halde yer alabilir ve hatta üçlü monitör dayanağı ile birlikte de aksiyona farklı bir bakış açısı getirebiliyoruz. Bu takviyelerle birlikte hem oyun tecrübemiz üst seviyeye ulaşabiliyor hem de daha evvel deneyimlememiş bir oyuncu olarak hakikaten de aksiyona kendimizi bırakabiliyoruz.
Bunun dışında oyunda istediğiniz biçimde PC platformunda kare suratınızı ayarlayabilir ve kendi sisteminize nazaran ayarlayabileceğiniz grafik ön ayarları yer alıyor. Bu ayarlamalarla birlikte dilediğiniz halde ilerleyebiliyor ve tıpkı vakitte daha stabil bir formda tecrübe almak için bu ayarları elbette kendinize has değiştirebiliyorsunuz. Değiştirme ile birlikte hem yeni takviyelerden yararlanabilir hem de daha akıcı bir oyun tecrübesi ile oyunda süratli bir halde ilerleyebiliyorsunuz. Çeşitli grafik seçenekleri ile bir arada oyun deneyim edebileceğiniz ve farklı oyun aygıtlarına gerçek yelken açabileceğiniz bu üretimde öteki taraftan NVIDIA DLSS 3, AMD FSR 3 ve Intel XeSS Teknoloji dayanakları yer alıyor.
 
 
 
Bu takviyelerle birlikte hem ekran kartınızı daha fazla yük bildirmeden yapay zeka parçacıkları ile birlikte imaj kaybı yaşamıyor hem de kendi ekran kartınızı müdafaa altına alabiliyorsunuz ve böylelikle daha akıcı bir oyun tecrübesiyle karşılaşabiliyorsunuz. Bunun dışında performansını arttırabileceğiniz bu takviyelerle bir arada tıpkı vakitte Reflex teknolojisi devreye giriyor. Bu dayanak aslında oyundaki gecikmeyi azaltan ve yaptığımız atakları de oradan oyun içerisinde görebileceğimiz bir yapıya bünyesinde barındırıyor ve bu da NVIDIA tarafından oyunculara sunulan teknolojik takviyeler ortasında bulunuyor.
 
Bunun dışında imaj kalitesini bir oldukça artıran ve tıpkı vakitte üst seviye bir imaj kalitesi ile birlikte yer alabileceğimiz ve FPS konusunda elbette daha az akıcı bir tecrübe sunabilecek DLAA teknoloji takviyesi bulunuyor. Bu teknoloji dayanağıyla birlikte hem imaj kalitenizi güzelleştirebiliyor hem de daha hoş ve net manzaralar elde edebilirsiniz. Lakin bunu etkin hale getirirseniz elbette FPS konusunda düşüşler yaşayabilir ve güçlü bir bilgisayarınız yoksa bu özelliği açmamanızı tavsiye ediyoruz.
Diğer taraftan oyunda tek oyunculuğu ve öykü odaklı bir yapının olduğundan bahsedebilir ve bu kıssa ile bir arada hem sinematik bir tecrübe hem de hoş bir gerçek vakitli içeriklerin bizlere aktarıldığını deneyimleyebiliyoruz. Sinematiklerin PC’lerimiz içerisinde gerçek vakitli olarak oluşturulmasına mümkün kılan yeni teknoloji takviyelerinin olduğundan da bahsedebiliyor ve tıpkı vakitte bununla bir arada hem gerçekçi bir tecrübe elde etmeye çalışıyor hem de nitekim bir sinema izliyormuş üzere burada yerimizi alabiliyoruz. Adeta bir oyundan fazla sinematik bir tecrübesi bizlere sunmayı hedefleyen oyunda kendimizi aslında bir sinema seyrediyormuş üzere orta sahnelerde görebiliyor. Bu imal hoş bir tecrübeyle birlikte karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.
 
 
Yönetmen kurgusu ile bir arada hem yeni içeriklerin sahibi olabilir hem de yeni öykülere yanlışsız mevzu olmaya hazırlanıyoruz. Gerçekçi bir tecrübe elde edebileceğimiz ve Japonca dudak ahengi ve dublajın bir ortaya geldiği bu üretimde hem dudak ahengi biçiminde sinematikler bizlere sunuluyor hem de gerçekçi bir deneyim bizleri bekliyor diyebiliriz.
Aksiyonun büsbütün bizim elimizde olduğu hem klavye ve fareyle hem de denetimci dayanağı ile bir arada bu oyunu oynayabildiğimiz üretimde elbette denetimci takviyesinin ön plana çıktığından bahsedebiliriz. Zira DualSense denetimci ile birlikte burada dokunsal geri bildirimleri açabiliyor ve uyarlanabilir tetiklerle birlikte de daha stabil bir tecrübe elde edebiliyoruz. İşte bu noktada denetimcinin nasıl bir tecrübe sunduğu bizlere sunuluyor ve bu üslup oyunlarda daha çok denetimli dayanağı ile birlikte oynanması ve daha hoş bir tecrübe elde edilmesi planlanabiliyor.
 
Uyarlanabilir tetikler burada direnç ile bir arada karşımıza çıkıyor. Örneğin okçuluk marifetlerimizi daha isabetli bir hale getirmek için bu uyarlanabilir tetiklerden yararlanabiliyor ve birebir vakitte tuşların sertleştiğini burada hissedebiliyoruz. Hem tecrübemizi özelleştiren hem de oyundaki gerçekçilik algısını üst seviyeye çıkaran bu üretim bu biçim dayanaklarla birlikte bizlere sunulmak isteniyor.
 
 
Oyunun üstte da bahsettiğimiz üzere ön siparişleri şu anda açık durumda ve hem Steam sayfası üzerinden hem de Epic Games Platformu üzerinden şimdiden ön sipariş verebilir ve Türkçe lisan dayanağı ile bir arada bu geniş kapsamda maceraya adım atabilirsiniz. Tıpkı vakitte bu stil oyunlardan hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz.
 
Oyun nitekim de uzun sürecek bir tecrübesi bizlere sunuyor ve dokunaklı bir öykü içeriğiyle bir arada bizlere aktarılmak isteniyor. Samuray temasıyla birlikte büyük bütçeli bir yapıyı bünyesine barındıran bu üretim daha evvel konsollara çıkışını gerçekleştirmişti, artık ise PC platformuna gelmeye hazırlanıyor ve hakikaten de üst seviye bir tecrübe sunmayı hedefliyor.

Comments are closed.