en-guzel-pc-oyunlari-2024-yeni-liste-eewbT5LM.jpg

En güzel PC oyunları (2024 yeni liste)

En yeterli PC oyunlarını (2024 yeni liste) sizler için derledik. İster bağımsız üretimci olsun, ister dev bir oyun dağıtımcısı olsun, PC oyuncuları birden fazla vakit oyun şirketlerinin birinci maksadı oluyor. Bu açıdan çok şanslı olan PC oyuncuları için piyasada çok sayıda mükemmel oyun bulunuyor. Bunlardan son devirde karşımıza çıkan ve oyun kütüphanenizde kesinlikle bulunması gereken kimilerini inceledik.

1. WarHammer 40K: Rogue Trader

Dünya çapında on milyonlarca takipçisi olan etkileyici bir bilimkurgu kainatı olan Warhammer 40K, 40.000 yılında yani 400.yüzyılı anlatan bir hikaye. Bu cihana dair on yıllardır çok sayıda oyun yapılmışken, birinci kere bir CRPG hazırlandı ve tüm WH40K oyuncularının büyük beğenisini topladı.

Çok ayrıntılı, derin ve onlarca saat süren oyun tecrübesi vadeden Rogue Trader, WH40K cihanında bir uzay gemisinin ve onun mürettabatının idaresine geçerek, devasa bir ticaret imparatorluğunu ve hükumdarlığınız altındaki gezegenleri yönetirken, insanlığa saldıran hem uzaylılarla hem de diğer bir boyuttan gelen şeytani canlılarla savaşmak zorunda kalıyorsunuz.

WH40K, görüntü oyun tarihinde görülmüş en etkileyici oyunlar ortasında birinci ona rahatlıkla girebilecek bir oyun ve şayet RPG çeşidine şimdi yabancıysanız, buradan başlamanızı tavsiye ederiz.

2. Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate serisinin görüntü oyunları ortasında yeri çok oburdur. Çok ayrıntılı ve varlıklı hikayelere sahip olan Baldur’s Gate kozmosunun üçüncü oyunu o kadar beğenildi ki, 2023’ün en yeterli oyunu seçilmesi sürpriz olmadı. Bir küme kahramanla birlikte, sırlarla dolu bir seyahate çıktığınız bu CRPG oyununda o kadar güçlü seçeneklere sahipsiniz ki, hiçbir vazifenin net bir tahlili yok. Her sorunu büsbütün yaratıcılığınızı kullanarak farklı farklı biçimlerde bitirebilirsiniz. Bu özgürlük hissi de oyuncuları çok mutlu etti ki, pek çok oyuncu bir daha hiçbir oyundan eskisi üzere zevk alamayacağım yorumunu yaptı.

3. Marvel’s Spider-Man 2

Marvel’in sevilen harika kahramanı Örümcek Adam’ın yeni macerası, çok sevilen bir oyuna dönüştü. Örümcek Adam bu oyunda yalnızca yüksek binalar ortasında ağ atarak uçmakla kalmıyor, çok gelişmiş yetenekleriyle her çatışmayı da büyük bir keyife dönüştürüyor. Örümcek Adam’ın gücünü ve örümcek yeteneklerini çok ağır formda hissebildiğiniz bu sistem sayesinde oyunu oynamaktan bıkmadan, kentin her yerinde ortaya çıkabilen hırsızlara, haydutlara, saldırganlara müdahale edip üstün kahramanlığın keyfini sonuna kadar sürebiliyorsunuz.

4. Avatar: Frontiers of Pandora

James Cameroon’un Avatar sinema serisini husus alan, Ubisoft üretimi açık dünya tipi oyun, Cameroon’un sinemalarından tanıdığımız Pandora gezegenini özgürce gezip yeni maceralar aradığımız çok varlıklı bir oyun tecrübesi sunuyor. James Cameroon, Avatar serisini Star Wars yahut Star Trek üzere, “bitmeyecek” bir bilimkurgu kainatına çevirmek istediğinin altını tekraren çizdi ve şimdiden Avatar serisinin altıncı ve yedinci sinemalarının senaryolarının yazıldığını da açıkladı. Her sinemanın milyar dolarlara yaklaşan yarar sağladığını da düşünecek olursak, Avatar kozmosu bilim kurgu dünyasının klasiklerinden biri olacak üzere görünüyor ve Frontiers of Pandora da bu cihanı anlamaya dayanak olacak çok varlıklı bir hikaye ve içerikle birlikte geliyor. Ubisoft’un Assassin’s Creed serisinin, bir bilim kurgu dünyasında geçtiğini düşünün…

5. Loop Hero

Eğer roguelike oyunlarını seviyorsanız, bu cinsin en âlâ örneklerinden biri olan Loop Hero, kusursuz bir grafik kalitesi sunmuyor olabilir lakin roguelike cinsinin klasik yapısına uygun, büsbütün random üretilmiş misyonlarla, çok varlıklı ve sürprizlerle dolu bir oyun tecrübesi vadediyor.

Biz tekrar de uyarmış olalım, Loop Hero’yu oynamaya başlayan, başından kolay kolay kalkamayabiliyor. Oyun boyunca, seyahat yapan bir kahramanın karşısına çıkan canavarla, yırtıcı hayvanlarla savaşması ve bu sırada kendini geliştirip daha güçlü bir savaşçı haline dönüşmesi mevzu ediliyor. Kolay üzere görünse de, oynarken anlayacaksınız ki, o denli kolay değil…

6. Aliens: Dark Descent

Aliens sinema serisini baz alan bir oyun olan Dark Descent, bugüne kadar yapılmış en başarılı Aliens oyunu olabilir. Bir madem gezegeninde sıkışıp kalan askeri kümenin, buradaki yaratıklarla gayretini anlatan strateji ve aksiyon temalı oyunda, birileri sizi kurtarmaya gelene kadar hem hayatta kalan takımınızla sağlam bir üs kurmalısınız hem de askerlerinizi gezegende çeşitli misyonlara göndererek Aliens tehdidi ile başa çıkmalısınız.

7. Cepheus Protocol

Henüz erken erişimde olmasına karşın şimdiden büyük bir kitleyi peşine takan oyun, bir zombi kıyameti sonrasında, bir kentteki sivilleri zombilerden kurtarıp inançlı bir uçak gemisine transfer etmeye çalıştığınız RTS oyunu olarak tanımlanabilir.

Oyun çok çeşitli ve farklı yeteneklere sahip üniteler ve imkanlar sunarken, zombiler de boş durmuyor ve giderek tüm kente yayılmaya başlıyorlar. Üretimci oyunu etkin olarak güncelledikçe yeni özellikler ve yetenekler de açılıyor. Hasebiyle, zombi oyunlarını seviyorsanız, bu oyunu mutlaka takip listenize almalısınız.

8. Red Dead Redemption 2

Vahşi batının son günlerini mevzu alan Red Dead Redemption 2, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve 2018 yılında piyasaya sürülen bir aksiyon-macera oyunu. Arthur Morgan isminde bir kovboyun öyküsünü anlatan oyun, çok geniş bir açık dünya ve sürükleyici bir senaryo sunarken, oyundaki ince ayrıntıcılık 6 yıl sonra bile oyuncuları etkilemeye devam ediyor. At binmek, silah kullanmak, avcılık yapmak ve soygunlar düzenlemek üzere birçok farklı aktiviteyi içeren Red Dead Redemption 2, etkileyici grafikleri ve sürükleyici öyküsü ile unutulmaz bir oyun tecrübesi sunuyor.

Neredeyse her köşe başında NPC’lerin günlük hayatlarını sürdürdüklerini ve bu sırada kolay birer yapay zekalı NPC değil, hakikaten yaşayan insanlarmış üzere ince ayrıntılara itina gösteren hal ve rutinler sergilediklerini fark ediyorsunuz. Hala çok etkileyici bir oyun olan Red Dead Redemption 2 için, RockStar Games’in toplumsal medya hesaplarından da, haklı olarak, “bizden daha güzel yapabilen varsa, buyursun gelsin yapsın” çeşidi challenge paylaşımları da yapılıyor, oyunlarıyla gurur duyduklarını her fırsatta tekrarlıyorlar. Ne diyelim, uğraşıp yapmışlar, övünmeyi de hak ediyorlar. Helal olsun.

Comments are closed.