artik-galaksimizin-ustun-kutleli-kara-deliginin-yerini-gosteren-bir-uygulama-da-var-TJy2Y2b2.jpg

Artık, galaksimizin üstün kütleli kara deliğinin yerini gösteren bir uygulama da var

Dünya’dan yaklaşık 26.000 ışıkyılı uzaklıkta, galaksimizin merkezinde, Güneş’in kütlesinin 4,1 milyon katı olan üstün kütleli bir kara delik olan Sagittarius A* yer alıyor.

Kendisine çok yaklaştığı için parçalanan yıldızlar dışında rastgele bir tehdit oluşturmasa da, nerede olduğunu her vakit bilmek isteyebilirsiniz. En azından dizayncı ve uzay meraklısı Matt Webb, bu fikir ile ChatGPT kullanılarak tam olarak bunu yapan ve Galactic Compass ismini verdiği yeni bir iPhone uygulaması hazırladı.

Uygulama, size tek bir gayesi olan ve hareket eden bir ok sunuyor. Bu ok, Sagittarius A* olarak bilinen Samanyolu galaksisinin merkezi muhteşem kütleli kara deliğinin tarafını gösteriyor.

Webb bir blog yazısında, bir vakitler galaktik merkezin pozisyonunu gün boyunca ve yıl boyunca takip etmek için kendini eğittiğini açıkladı. Webb, “sonunda kaldırımı ya da caddeyi işaret edip, işte orada duruyor diye düşünürdüm” diye yazdı.

Ancak yıllar geçtikçe bu yeteneğini kaybetti. 2021’de yardımcı olacak bir iPhone uygulaması yahut web sitesi yapmayı düşündü lakin bunu hakikat bir halde yapabilmesi için öğrenmesi gereken çok şey olduğuna karar verdi. Lakin 2024’te uygulamayı oluştururken kendisine yardımcı olması için ChatGPT’yi kullanarak projeye yine başladı. Elbette bu, yapay zeka (AI) chatbotundan sizin için uygulamayı oluşturmasını istemek kadar kolay olmadı.

Webb’in blog yazısındaki açıklamasında “Oluşturulan kod benim için anlaşılmaz değil. ChatGPT’den birden fazla adım içeren ve görünmeden kod yapıştıran büyük gayeler istemiyorum, bu işe yaramaz” dedi ve ekledi: “Bu tecrübe çok daha güzel bir otomatik tamamlamaya yahut çok çok uygun bir yazım kontrolüne benziyor: Oraya kendi başıma ulaşamasam bile çıktıyı anlayabiliyorum.”

Webb, tahminen birkaç kişinin daha bunu isteyebileceğini düşünerek uygulamayı paylaştı, lakin uygulamanın dünya çapında şaşırtan derecede tanınan olduğu kanıtlandı.

Galactic Compass isimli uygulama, Apple’ın App Store’unda fiyatsız olarak mevcut. Uygulamayı yükleyerek, Samanyolu’nun merkezine nazaran nerede olduğunuzu her an bilebiliyorsunuz.

Comments are closed.