en-guzel-oykulu-goruntu-oyunlari-2024-siki-senaryoya-sahip-8-oyun-V95YDAOv.jpg

En güzel öykülü görüntü oyunları (2024): Sıkı senaryoya sahip 8 oyun

Bir görüntü oyununu sizin için başarılı kılan şey nedir? Büyüleyici grafikler mi? Oynanış mekanikleri mi? Kısım dizaynları mı? Yoksa kıssa mi? Bize kalırsa bir oyunda en kıymetli kriter yeterli bir öyküye sahip olması. Çünkü düzgün öyküsü olan bir oyun, sizi büsbütün içine çekebildiğinden öbür her şey kıymetsiz kılar ve unutamayacağınız bir tecrübe yaşatabilir.

En Uygun Öykülü Görüntü Oyunları (2024)

Eğer siz de bizim üzere düşünenlerdenseniz, hazırladığımız liste tam size nazaran. İşte oynarken kıssanın bir kesimi olduğunuzu hissedeceğiniz, sinemaları aratmayan en yeterli senaryolara sahip en güzel hilayeli oyunlardan birkaçı:

1. The Last of Us

The Last of Us’ın öyküsünün eksiksiz olduğunun en büyük delili, yeni HBO uyarlamasındaki sahnelerin, sözü sözüne direkt oyundan alınmış olması. Joel ve Ellie, şimdiye kadar yaratılmış en derin, ruhsal açıdan en karmaşık ve en gerçekçi görüntü oyun kahramanlarının başında geliyor. Seyahat boyunca bağları geliştikçe, onları ve en derin dehşetlerini o kadar yakından tanıyoruz ki, adeta oyunun içinde kendimizi kaybediyoruz.

Oyun, zombi gibisi düşmanlardan kaçarak yahut onları öldürerek, materyal bulmak için yağmalayarak, silah üreterek ve yalnızca A noktasından B noktasına tek kesim halinde ulaşmaya çalışarak geçiyor. Lakin dediğimiz üzere; asıl olay eksiksiz öyküsünde ve karakterlerinde.

2. Baldur’s Gate 3

2023 oyun dünyası için unutulmayacak bir yıl. Resident Evil 4’ün yine imali, Tears of the Kingdom ve Starfield bu yıl piyasaya çıktı. Fakat ortalarında en çok ses getiren Baldur’s Gate 3 oldu. Ayrıntılara gösterilen inanılmaz itina, oyuncunun seçimlerine bağlı olarak dallanan öykü çizgileri ve mükemmel ses oyunculuğu ile bu RPG, yıllar uzunluğu konuşulacak bir oyun.

Eğer içinde kaybolmak için büyük bir dünya arıyorsanız, Baldur’s Gate 3 tam aradığınız oyun. Oyunla ilgili tek sorun, oynamak için çokça vakit gerektirmesi; çünkü oyunu yüzde 100 bitirmek için 150 saatten fazla vakte gereksiniminiz var.

3. Final Fantasy 16

Bazılarına nazaran Final Fantasy 16, seride en çok duyguyu bir ortada yaşatan oyun. Çok fazla spoiler vermeden söylemek gerekirse, Final Fantasy 16’da Valisthea’nın Eikonlarla verdiği büyük savaşta yürek burkan vefatlar yer alıyor. FF16’nın serideki yeri kimileri için çok değerli olmasa da bu oyunun kıssası oyuncuları hem neşelendiriyor hem ağlatıyor hem de ümitsizlik içinde bırakıyor. En sonda ise şaşkınlıkla ağızları açık bırakıyor.

4. Horizon Zero Dawn

Horizon Zero Dawn’ın harikalığı yalnızca eşsiz dünyası ya da hoş grafiklerinden kaynaklanmıyor. Bu oyunu dikkatli bir biçimde oynayan oyuncular, Horizon Zero Dawn’ın yalnızca bir değil, iki mükemmel öyküye sahip olduğunu anlayabilir.

Oyunun kıssasında, baş kahraman Aloy oyunun başından itibaren geçmişi hakkında başı karışık ve meraklı birisi ve oyun ilerledikçe bu gizemi çözmeye başlıyor. Ayrıyeten oyunun karakter takımı çeşitli ve her birinin eşsiz ve gerçekçi bakış açıları var.

5. Assassin’s Creed 2

Assassin’s Creed serisinin yeni oyunları artık abartılı dünyalar ve yapmacık olay örgüleriyle anılmaya başlandı. Bu üzücü çünkü Assassin’s Creed 2’deki senaryo ve kıssa seriden büsbütün farklı bir düzeydeydi. Ezio’nun inanılmaz dövüş tarzı, oyun meraklılarını kendine hayran bıraktı lakin asıl olay oyun tarihinde iz bırakan kıssası ve karakteriydi. Ezio, vaktinin öbür vaaz veren, kefen giymiş suikastçıları üzere değil. Trajik öyküsü ve düzgünleşme süreci de onu öbür kara kara düşünen, haydut arketipi karakterlerden farklı kılıyor.

6. Detroit: Become Human

2019 yılında Detroit: Become Human, bir müddet PlayStation 4’e özel kaldıktan sonra PC için piyasaya sürüldü. 2018’de çıkan en sağlam oyunlardan biri olan Detroit: Become Human, oyuncunun makul seçimler yaparak etkileyebileceği sağlam öykülere sahip.

Oyun, oyuncuları androidlerin insanoğlunun her isteğine hizmet ettiği yakın bir geleceğe götürüyor. Lakin, androidler haklarını korumak ve efendilerine karşı savaşmak için ayaklanıyor. Oyuncu her bir ana karakteri denetim ederek androidlerin bahtına karar verebiliyor.

7. God Of War

2018’de Yılın Oyunu mükafatını meskenine götüren God of War, klasik kan sıçramalı aksiyon serisinin çok daha az kan ve çok daha fazla diyalog ve karakter gelişimi içeren bir devamı niteliğinde.

Bu oyunun harikalığı, öykü anlatımı için oynanışı ve dünya dizaynını gözden çıkarmamasından geliyor. Bir baba ve oğlunun, çocuğun annesinin vefatıyla yüzleşmesini anlatan son derece özel ve samimi bir kıssaya sahip olan oyun, keşfedilecek güçlü bir dünya ve keyif alınacak derin bir savaş sunuyor.

8. Persona 5 Kraliyet

Persona 5 Royal ile geliştiriciler Atlus 2 farklı tipi harmanlamayı başardı: ömür simülatörü ve RPG. Bu, deneyimlenecek 100 saatlik kıssa içeriğiyle ağır ve uzun soluklu bir oyun.

Tokyo’da geçen Persona 5 Royal, yozlaşmış memurların, sanatkarların ve iş adamlarının yanlışlarını düzeltmek için yola çıkan Joker kod isimli genç bir çocuğun kıssasını anlatıyor. Bunu yapmadığı vakitlerde okul imtihanlarını atlatıyor, arkadaş ediniyor ve aşık oluyor. Oyun 2 öykü ortasında gidip geliyor: Tokyo’lu gencin anlatısı ve dünyayı kurtaran kahramanınki.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

En ünlü oyunlardan biriydi… Dizisi geliyor

Comments are closed.