en-guzel-10-savas-oyunu-2024-aktuel-liste-H8fZl9Pw.jpg

En güzel 10 savaş oyunu (2024 aktüel liste)

İçindekiler

  1. 10. War Hospital
  2. 9. Arma 3
  3. 8. Company of Heroes 2: Ardennes Assault
  4. 7. Hell Let Loose
  5. 6. Enlisted
  6. 5. Sniper Seçkine 5
  7. 4. Battlefiled 5
  8. 3. Squad
  9. 2. War Thunder
  10. 1. Call of Duty: Çağdaş Warfare (2019)

Nereye bakarsanız bakın, savaş tanınan kültürün neredeyse her alanına girmiş durumda. Lakin yeterli bir savaş oyunu bulmak kolay değil zira bu ağır temaya gerçek yaklaşan, hem içerik hem de görsel olarak işini uygun yapan oyunların sayısı çok fazla değil. Biz de en uygun savaş oyunlarını değerlendirdiğimiz bir liste hazırladık. Şayet aşağıdaki oyunları şimdi oynamadıysanız 2024 yılında bir baht vermenizi tavsiye ederiz.

10. War Hospital

Savaş alanındaki bir hastaneden daha üzücü bir yer var mıdır?
Peki ya herkesi kurtarmak için kâfi imkânı olmayan lakin yeniden de bunu yapması istenen bir hastane? War Hospital’de, Birinci Dünya Savaşı’nın siperlerinde vazife yapanve mümkün olduğunca çok hayat kurtarması istenen bir savaş alanı cerrahı rolünü oynayacaksınız. Lakin o zamanki ekipmanlarla, insanları sonsuza dek değiştirecek güç seçimler yapmanız gerekecek.

9. Arma 3

Bu oyun çağdaş askeri çatışmanın önemli bir simülasyonu ve birçok shooter’da bulamayacağınız bir hiper-gerçekçilik duygusu aşılamaya çalışıyor. Bazen savaş oyunlarında savaşın kırılganlığını ortaya koymak için yapabileceğiniz en ayıltıcı şey, bir nişancı oyununda alıştığımız her şeyi – yenilenen zırh, yığınla vuruş puanı, bol ölçüde siper – çıkarmak ve ateş altında ne kadar çabuk dayanabileceğimizi göstermek. İşte Arma 3’te yaralandığınızda sipere girip kendi kendinize iyileşmiyorsunuz, onlarca mermi yiyip de hayatta kalamıyorsunuz.

8. Company of Heroes 2: Ardennes Assault

Bu oyun hem en uygun RTS oyunları listemizde hem de genel olarak en yeterli strateji oyunları listemizde yer alıyor, ayrıyeten en âlâ savaş oyunları ortasına da girmemesi için neden yok zira savaş atmosferini o kadar âlâ canlandırıyor ki, topçu ateşi altında kalmış askerlerinizin ne hissettiğini anı anına yaşayabiliyorsunuz.

Ardennes Assault, Company of Heroes 2’nin bir genişleme paketi ve oyunda 1944 Ardennes harekâtı sırasında üç bölüğün başındasınız ve Alman karşı taarruzunu durdurarak kıymetli kasaba ve bölgeleri ele geçirip elinizde tutmanız gerekiyor. Lakin bu hiç kolay bir vazife değil zira Alman ağır topçularının menzili içindesiniz ve gökten yağmur yerine top mermisi yağıyor. Üstelik bu oyun tarihte yaşanmış bir operasyonu bahis alıyor ve oyunda gördüklerinizin bir birçoklarının nitekim de yaşandığını unutmayın.

7. Hell Let Loose

Gerçekçiliği her şeyin üzerinde tutmak, savaş oyunlarına, bilhassa de 2. Dünya Savaşı’nın kaosunu tasvir edenlere çok yakışıyor. Hell Let Loose, oyuncular ortasında sesli sohbet yoluyla grup çalışmasını teşvik eden ekip tabanlı çok oyunculu bir FPS oyunu.

Zaman vakit rol yapma sonlarını zorlasa da, şayet kendinizi bu duruma kaptırır ve “Efendim, evet, efendim!” diye bağırmaktan çekinmezseniz, o vakit çok düzgün anlaşacaksınız. Grubunuzla birlikte kent yıkıntıları ortasında 2. Dünya Savaşı devrine ilişkin silahlarla ağır çatışmalara girecek ve sokak sokak ilerlemek zorunda kalacaksınız.

6. Enlisted

Bu listede yer alan öteki oyunların bilakis Enlisted, oyun içi süreçlere odaklanan oynaması fiyatsız bir MMO sunuyor. Katiyen rastgele bir ek eşya satın almanıza gerek olmasa da, bunu yapmak grubunuzun kazanma bahtını artıracaktır.

Enlisted büyük oranda grup çalışmasına odaklı bir oyun, bu nedenle ya başkanlarınızı takip edeceksiniz ya da kendiniz kumandan olarak görevlendirecek ve kendi grubunuzu kuracaksınız. Oyunda sıhhat yenilenmesi yok, birden fazla uzmanlık alanı var ve uygun irtibat kuran gruplar için özel olarak tasarlanmış kara, deniz ve hava çatışmaları var.

5. Sniper Seçkine 5

Selefi Sniper Seçkine 4 ile çok oyunculu oyun kısmında İngiliz Akademisi Görüntü Oyunları Ödülü’ne aday gösterilen Sniper Seçkine 5, işleri bir sonraki düzeye taşımayı başarmış bir oyun. Oynaması gerçek bir zevk ve 1944 Fransa’sında geçen, sahiden uzun menzilli silahlarla çatışmayı harika anlatan bir imal.

Sniper Seçkine 5’te, Nazilerin Kraken Operasyonu hakkındaki gerçeği ortaya çıkarırken en sevdiğimiz nişancı Karl Fairburne’ün çamurlu botlarına bürüneceksiniz. Düşman sınırlarına gizlice girecek, düşman operasyonlarını takip edecek ve sabote edeceksiniz. İrtibatı devre dışı bırakacak ve D-Day’den evvel Nazilerle savaşacaksınız. Fakat Sniper Seçkine 5’i en düzgün taktiksel askeri nişancı oyunlarından biri yapan şey savaş sistemi, öldürme kamerası ve saklılık mekanikleri. Çok etkileyici bir savaş oyunu.

4. Battlefiled 5

Battlefield serisinin bu kadar uzun müddettir var olmasının gerisinde imalcisi DICE’ın çok âlâ bir FPS imalcisi olması ve askeri terminolojiye hakimliğinin değeri büyük.

İkinci Dünya Savaşı’na geri dönen Battlefield V, çoklu bakış açıları ve epik düzeydeki tek oyunculu senaryosu ile emsal oyunlardan ayrılıyor. Fakat, Battlefield serisine aşinaysanız, en büyük çekiciliğinin 64 oyunculu lobilerde yaşanan büyük savaş olduğunu bilirsiniz. En düzgün çok oyunculu askeri savaş oyunu olan Battlefield V, büyük ölçekli çatışmalar ve ortalarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda çok oyunculu mod ile isminin hakkını veriyor.

3. Squad

En güzel ekip tabanlı askeri savaş oyunu olan Squad, gerçek olaylara dayanan senaryolara şahit olacağınız çağdaş bir vakitte geçiyor. Birkaç farklı mangadan oluşan iki kadrosu karşı karşıya getiren oyunda, her mangada asker sınıfları ve rolleri olan en fazla dokuz oyuncu bulunabiliyor.

Takımdaki rolünüz ise, ekipmanınızı ve savaştaki uzmanlığınızı belirliyor. Örneğin, bir Anti-Tank piyadesi olarak düşman araçlarını ortadan kaldırmaya odaklanabilir yahut bir Medic olarak yaralılarla ilgilenebilirsiniz. Roller her maçın başında seçiliyor lakin oyuncular her elendiklerinde rol değiştirebiliyor ve bu da oyunu son derece sürükleyici ve taktiksel hale getiriyor.

2. War Thunder

War Thunder hala günümüzün en uygun fiyatsız savaş oyunlarından biri olarak öne çıkıyor. War Thunder aslında bir savaş aracı oyunu, yani uçaklara pilotluk yapabilir, tanklarla düşmanlarınızı ezebilir yahut bir gemiyle denizlerde gezinebilirsiniz. Ayrıyeten, 1. Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar uzanan kapsamıyla, keşfedilecek çok sayıda araç ve senaryoya sahip olacaksınız.

Oyun, tarihi savaşlara katılmanızı sağlayan tek oyunculu bir senaryo ve arkadaşlarınızla birlikte savaştığınız bir kooperatif modu sunuyor. Yani, canınız bir tanka atlayıp bir şeyleri paramparça etmek isterse ya da okyanuslara açılıp denizaltı avlamak isterse, War Thunder tam size nazaran ve oynaması büsbütün fiyatsız.

1. Call of Duty: Çağdaş Warfare (2019)

Call of Duty’nin seveni kadar nefret edeni de çok lakin en yeterli tek oyunculu senaryoya sahip COD oyunu olan Call of Duty 4: Çağdaş Warfare, single player severler için başka bir yere sahip.

Geçmişte kolay bir Dünya Savaşı shooter’ı olarak başlayan oyun, elbette vakitle kendini geliştirdi ve Çağdaş Warfare’de karakter oluşturma, gerçekçi bir öykü ve 2019’da yenilenen sürümün grafikleri onu çok uygun bir savaş oyunu yapıyor.

Comments are closed.