en-l-acik-dunya-oyunlari-2024-birbirinden-keyifli-taninan-acik-dunya-oyunlar-wwO5MsfT.jpg

En âlâ açık dünya oyunları 2024! Birbirinden keyifli tanınan açık dünya oyunlar

İçindekiler

  1. 1. Death Stranding
  2. 2. Dragon Age
  3. 3. Starfield
  4. 4. No Man’s Sky
  5. 5. Assassin’s Creed: Valhalla
  6. 6. Grand Theft Auto 5
  7. 7. Red Dead Redemption 2
  8. 8. The Witcher 3: Wild Hunt

Açık dünya oyunları o kadar gelişti ki, bu oyunların içine daldığınızda gerçek dünyadan kopmanız artık şaşırtan bir gelişme değil. Kendi kendine yaşayan, nefes alan cihanlar yaratan oyun imalcileri, açık dünya oyunlarıyla oyun severlerin kalbini kazanıyor.

1. Death Stranding

Dünyadaki en “acayip” oyun nedir sorusuna yanıt arasanız, karşınıza Death Stranding çıkabilir fakat acayip olması makûs olduğu manasına gelmiyor. Oyunda, ünlü aktör Norman Reedus’un canlandırdığı bir karakteri yönetiyorsunuz. Çok sürükleyici bir hikayesi ve oynanışı olan Death Sranding çok ilgi cazibeli bir açık dünya sunuyor.

2. Dragon Age

Devasa bir dünyayı tek başınıza dolaşmak istemeyebilirsiniz. Dragon Age: Inquisition size birlikte seyahat yapabileceğiniz bir küme yol arkadaşı ve onları kullanabileceğiniz bir sürü yan misyon sunuyor. Ünlü üretimci Bioware’in geliştirdiği ve çok büyük beğeni toplayan, fanatikleri bulunan Dragon Age oyununda öykü de sizi başından sonuna kadar sürükleyecek, tahminen hayatınızın yüzlerce saatini meşgul edecek. Oyunun ikincisi de çok yakında piyasada olacak, o gelmeden evvel birinci oyunu keşfetmenizi öneririz.

3. Starfield

Piyasaya çıktğında, beklentileri tam manasıyla karşılamadığı için ağır tenkitler alsa da Starfield, çok güçlü bir bilimkurgu cihanı sunuyor. “Bilimkurgu temalı Skyrim” olarak da tanımlayabileceğimiz oyunda yeni gemiler inşa edebilir, uzay çatışmalarına girebilir, düşman üslerini basıp ağır ve uzun silahlı çatışmalara doyabilirsiniz.

4. No Man’s Sky

Gerçekten sonsuz bir cihan arıyorsanız, şu anda bunu sunan iki oyun var ve biri No Man’s Sky. Bilgisayar tarafından random olarak yaratılan sonsuz bir kainatta geçen oyunda, keşfedebileceğiniz gezegenlerin, yıldız sistemlerinin sonu yok ve her bir gezegen, yeni sürprizler, yeni maceralar saklıyor. Oyun faal olarak güncellenerek daima yeni içeriklerle besleniyor. Tam manasıyla tüm oyun bileşenlerine hakim olmanız neredeyse imkansız bir durum zira o kadar güçlü bir içerik sunuyor ki, olağan bir insanın tek başına tüm bu içeriğe ulaşabilmesi için ömründen yıllar vermesi gerekebilir. Oyuncular, kendi oyun biçimlerine ve merakına nazaran oyunda kendilerine bir yol çizerek oynamaya devam ediyor.

5. Assassin’s Creed: Valhalla

İngiltereyi işgal eden Vikinglerin hikayesini oynadığımız Valhalla, Assassin’s Creed serisinde başka bir yere sahip. Derelerin içinde balık avlayıp, İskandinavya dağlarından İngiltere topraklarına ve hatta Kuzey Amerika topraklarına uzanan geniş bir maceraya atılıyorsunuz. Oyunsa bir Assassin’i değil lakin kendi stili olan ve Assassin’lerle iş birliği yapan bir Vikingi canlandırıyorsunuz. Kendi Viking köyünüzü kuruyorsunuz. Öbür Viking savaş lordlarıyla ittifaklar yapıyorsunuz ve İngiliz lordlarıyla savaşıyorsunuz. Elbette bu sırada karşınıza çok gizemli bir hikaye çıkıyor ve açık bir dünyada, senaryonun peşine düşüyorsunuz.

6. Grand Theft Auto 5

Otomobil çalarak hata mesleğine başlayan bir karakteri canlandırdığınız oyunda her türlü pis işe ve suça bulaşarak bir mafya imparatorluğu kurmaya çalışıyorsunuz, rakiplerinizin üslerini basıyorsunuz, polisten kaçıyorsunuz ve çok gerçekçi yaratılmış bir kentin içinde, saatlerce ancak saatlerce araç kullanıyorsunuz. ABD sokaklarındaki yer altı cürüm örgütlerinin hikayesini anlatan oyunda aslında interaktif bir sinema sinemasının içinde yaşıyormuş üzere de hissedebilirsiniz. Sunduğu geniş özgürlükle büyük beğeni toplayan Grand Theft Auto 5 o kadar seviliyor ki, fanatikleri artık serinin altıncı oyunu geldiğinde, aylarca hayattan kopmak üzere hazırlıklarını yapıyorlar.

7. Red Dead Redemption 2

Açık dünya denildiğinde, rakipsiz olan tek oyun nedir sorusunun yanıtı, muhakkak Red Dead Redemption 2 olacaktır. Yırtıcı Batı devrini anlatan oyunda, bir çete başkanını canlandırıyorsunuz ve çetenizle banka soyup, etrafı yağmalayıp varlıklı olmaya çalışıyorsunuz lakin oyun bu kadar kolay değil ve oyundaki hareketlerinizle etrafınızda çok sevilen bir kahramana bile dönüşebilir, çok ayrıntılı halde planlanmış çok varlıklı bir açık dünyada, bir Western sinemasının tadını alabilirsiniz.

8. The Witcher 3: Wild Hunt

Çeklerin, canavarları yakalayıp öldüren Witcher masalına dayanan The Witcher serisinin üçüncü oyunu o kadar sevildi ki, yapımcısına milyar dolarlar kazandırması bir yana, ortadan geçen onca vakte karşın, hala oyun dünyasının en güzel oyunları ortasında yer alıyor. Çok farklı öğelerle zenginleştirilmiş devasa bir açık dünya içinde, irilik ufaklı sayısız canavar macerası bulabileceksiniz ve tıpkı vakitte birbiriyle savaşan imparatorlukların ortasında kalıp, cephe savaşlarına bile katılmak durumda olacaksınız. Büyük beğeniyle izlenen bir dizisi de çekilen oyunu hala oynamadıysanız, oyunculuk tecrübeniz eksik kalmış demektir.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

2024’te Oynanabilecek En Yeterli Futbol Oyunları – Futbol Tutkunları Buraya!

En uygun öykülü görüntü oyunları (2024): Sıkı senaryoya sahip 8 oyun

En uygun endişe oyunları 2024 – “Ben korkmam” diyenleri bile tir tir titretecek

Comments are closed.