elon-musktan-beklenmedik-tiktok-aciklamasi-yasaklanirsa-XfDj5KmP.jpg

Elon Musk’tan beklenmedik TikTok açıklaması! Yasaklanırsa…

Elon Musk, son vakitlerde yasaklanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan TikTok hakkında açıklamalarda bulundu. Yasaklanmasının X (veya Twitter) için uygun olacağını tabir eden Musk, bu mevzuyla ilgili net niyetlere sahip olduğunu belirtti. Pekala Musk’a nazaran TikTok yasaklanmalı mı?

Elon Musk: TikTok ABD’de yasaklanmamalı

Elon Musk geçtiğimiz gün Twitter’da yaptığı paylaşımda TikTok’un yasaklanmasının yanlış olacağını söyledi. Paylaşımında, “Böyle bir yasak X platformunun faydasına olsa da, ABD’de TikTok’un yasaklanmaması gerekir. Bunu yapmak tabir ve söz özgürlüğüne karşıt olacaktır” formunda konuştu.

Musk’ın yorumları aslında bir müddettir ABD siyasetini meşgul eden TikTok yasaklamalarıyla zıt düşüyor. ABD Meclisi tarafından alınan karara nazaran TikTok’un ana şirketi ByteDance, platformun haklarını Amerikan bir şirkete satmak zorunda. Aksi takdirde ülke çapında bir yasakla karşı karşıya kalabilir.

ABD Meclisinde görüşülen tasarı, onaylandığı takdirde ByteDance’e büyük bir sorumluluk yükleyecek. Uygulamayı ABD’de tutmak için bu bölgedeki haklarını farklı bir şirkete devretmek zorunda kalacak.

ByteDance bu karara uymazsa ABD için ulusal güvenlik tehdidi olarak da tanımlanacak. Bu da şirkete daha fazla yaptırımın yolda olabileceğini gösteriyor.

Ancak Çinli şirket, yasağın ABD iktisadına ziyan vereceğini ve tabir özgürlüğünü kısıtlayacağını lisana getirdi. ABD’li yetkililer ise uygulamanın kullanıcı bilgilerini işlemesi hakkında kaygılara sahip olduğunu tabir etti.

Musk’un paylaşımları, ABD idaresinin kanısıyla zıt düşüyor. X’in faydasına olmasına karşın, TikTok’un yasaklanmasını önermiyor.

Peki ya siz bu bahis hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Comments are closed.