circle-to-search-beklenen-fonksiyona-kavusuyor-1Ptwh3kP.jpg

Circle to Search beklenen fonksiyona kavuşuyor!

Google, Pixel modelleri ve Samsung Galaxy S24 serisinde Circle to Search özelliği ile yeni bir devrin kapısını açtı. Lakin arama çemberi özelliği diyebileceğimiz bu özellik yeni bir fonksiyon kazanıyor. Buna nazaran Google, ekran imajı için de arama çemberi kullanmayı planlıyor. Pekala lakin kullanıcılar bu özelliği nasıl kullanacak?

Ekran imajı almak Circle to Search özelliği ile kolaylaşacak

Google, Android 15 ile birlikte Circle to Search yani arama çemberini hayatımıza getirecek. X platformunda paylaşım yapan AssembleDebug isimli kullanıcı Circle to Search ile ekran manzarası aldı.

Bildiğiniz üzere Circle to Search, aşikâr bir alanı seçmeyi ve daire içine alınan resmi, metni aratmayı içeriyor. İşte Circle to Search ile ekran manzara alma özelliği de çember içine alınan bölgenin ekran manzarası alma halinde çalışıyor.

Yani burada bütün bir ekranın manzarası almaktan bahsetmiyoruz. Arama çemberi ile ekran imajı alma, muhakkak bir alanın kare içine alınması halinde çalışıyor. Yani makul bir alanı çember içine aldıktan sonra bu alanı kopyalamanız ve paylaşmanız mümkün olacak. Velhasıl arama çemberi özelliği ile makul bir alanın ekran imajını almak mümkün olacak.

Yine bu alınan ekran imajını düzenlemek ya da direkt olarak paylaşmanız da mümkün hale gelecek. Circle to Search ile alışveriş yapmak, belirli bir alanı karalayıp arama yapmak üzere farklı özellikler karşımıza çıkacak.

Google’ın arama çemberi özelliği için daha farklı seçenekler ekleyeceği de kestirimler ortasında. Buna nazaran Google, bu özelliği daha fazla Android telefona getirmeyi planlıyor. Lakin şu an için özelliğin Android 15 öncesi modellere gelip gelmeyeceği muhakkak değil.

Arama çemberi özelliği bu kadar olumlu üzere görünse de işe yaramadığı ve sorun yaratan tarafları da yok değil. Buna nazaran özellik bildirim çubuğu açıkken kullanılamıyor. Lakin bu yanılgının kısa mühlet içinde çözülmesi beklentiler ortasında.

Peki sizce Circle to Search yani arama çemberi özelliği ile ekran manzarası alma daha mı pratik? Yorum ve görüşlerinizi bekliyoruz.

Comments are closed.