duzmece-iphonelari-tamire-gonderip-appleden-yepyenilerini-alarak-3-milyon-dolarlik-vurgun-yapan-dolandiricilar-yakalandi-qCNM4iWr.jpg

Düzmece iPhone’ları Tamire Gönderip Apple’den Yepyenilerini Alarak 3 Milyon Dolarlık Vurgun Yapan Dolandırıcılar Yakalandı

ABD’de, Çin vatandaşı olduğu açıklanan iki kişi, posta yoluyla Apple’a tamir için gönderdikleri sahte iPhone’lar ile milyonlarca dolar bedelinde gerçek iPhone almayı başardı. Nihayetinde foyaları ortaya çıkan ve yakalanan dolandırıcılar artık 20 yılla yargılanıyor. 

Haotian Sun ve Pengfei Xue adlı bu iki kişi, Hong Kong’dan getirttikleri geçersiz iPhone’ları, çeşitli sahtekarlıklarla iPhone servisine gönderdi. Arızalı telefonların yerine de değişim ile orijinal Apple iPhone’lar aldılar. Bu süreçte aygıtların seri numaralarını değiştiren, farklı kimliklerle farklı aygıtları gönderen iki adam, şu ana kadar toplamda yaklaşık 5000 aygıtı tamire göndererek büyük bir vurguna imza attı. Bu süreçte ikilinin Apple’ı 3 milyon dolar kadar ziyana uğrattığı kestirim ediliyor. 

Yenileme ile dolandırdılar

İzlerini kapatmak isteyen ikilinin ayrıyeten kendilerine ilişkin olmayan posta adreslerini ya da sahte adresleri kullandığı belirtiliyor. Bu hareket de ABD maddelerine nazaran cürüm olarak tanımlanıyor. Soruşturmayı yöneten Birleşik Devletler Savcı Yardımcısı Kondi J. Kleinman ve Mahkeme Savcısı Ryan Dickey, bu iki kişinin işlediği cürümleri ve izledikleri metodu açıkladıktan sonra haklarında 20 yıl mahpus cezası istedi. 

Daha evvel de San Diego’da Zhimin ve Zhiting Lao isimli iki kardeş emsal bir dolandırıcılıktan ötürü 41 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Lao kardeşlerin orjinal iPhone’ları öbür ülkelerde sattığı ortaya çıkmıştı. 

Comments are closed.