daima-hayalini-kurdugumuz-bileklik-telefon-sonunda-gercek-oldu-iste-deneyenlerin-birinci-yorumlari-tA4CKRtn.jpg

Daima Hayalini Kurduğumuz “Bileklik Telefon” Sonunda Gerçek Oldu: İşte Deneyenlerin Birinci Yorumları

Yaklaşık 20 yıldır telefon dediğimizde aklımıza önünde büyük, dokunmatik bir ekran olan statik aygıtlar geliyor. Lakin üreticiler farklı konseptler de deniyorlar ve çift ekranlı, üç ekranlı, katlanabilir ekranlı farklı form ve kullanım alternatifleri sunulmuş durumda. En çok beklenen ve merak edilen teknolojiler ortasında yer alan kâğıt üzere katlanabilir ekranlar, sonunda gerçek olmaya yakın. 

Kağıt üzere katlanıp bilekliğe dönüşen telefon:

6,9 inçlik FHD+ pOLED ekranlı bu konsept aygıt, farklı biçimlerde bükülebilme kapasitesine sahip. Böylelikle kıvrılabilir ekranı bileğe sarıp bileklik olarak kullanmak ya da öteki bir şeye dönüştürmek mümkün hâle getiriliyor. Motorola tarafından birinci olarak Lenovo Tech World’de sergilenen aygıt, kimi teknoloji içerik üreticileri tarafından da denendi. Epey geniş ekranlı bir bileklik olarak sabitlenebilen aygıtın ekranı bu moddayken de büsbütün kullanılabiliyor. 

İlk gelen yorumlarda bu modelin farklı kullanım biçimlerinden bahsedilirken, kullanım moduna nazaran ekranın faal kısmı da değişiyor. Örneğin L halinde telefonu katlayarak kullanmak, fotoğraf çekmek ya da görüntü aramaları için büyük kolaylık sağlıyor. Telefonu aykırı bir V şeklinde katlayarak da farklı şahısların birebir anda kullanması mümkün oluyor. Birinci yorumlarda da bu kullanımların kolaylığı ve çeşitliliği öne çıkıyor. 

CNET’in incelemesinde telefonun farklı kullanım hallerinin yarattığı farklı kullanım alternatifleri öne çıkarılırken, genel olarak konseptin heyecan yarattığı görüşüne odaklanılıyor. Tom’s Hardware da bu yeni konseptin kullanım biçimlerini öne çıkarmayı tercih ediyor. Genel olarak farklı kullanım formlarında aygıtın performansından şad oldukları görülüyor. Android Authority ise aygıtın havalı göründüğünden emin fakat Motorola’nın bu konsepti hayata geçirip geçirmeyeceği konusunda önemli kuşkulara sahip.

Motorola bu konseptte çalışmalar yapan birinci firma değil. daha evvel de Samsung, CES 2024’te emsal bir teknoloji ile karşımıza çıkmıştı. Artık geriye yalnızca bu ekranların seri üretimle karşımıza çıkmalarını beklemek kaldı. Bu cins bir telefon kullanmayı tercih eder miydiniz?

Comments are closed.