cities-skylines-2nin-steamde-yerden-yere-vurulan-birinci-fiyatli-dlcsi-kaldiriliyor-para-iadesi-de-Uwl3FORW.jpg

Cities: Skylines 2’nin Steam’de Yerden Yere Vurulan Birinci Fiyatlı DLC’si Kaldırılıyor: Para İadesi de Yapılacak

Şehir kurma oyunu deyince akla birinci gelen üretim olan Cities: Skylines’ın devam oyunu Cities: Skylines 2, Ekim 2023’te resmen PC için çıkış yapmıştı. Lakin üretim, performans meseleleri nedeniyle oyuncular tarafından eleştiriliyordu. Ayrıyeten konsol çıkışı da hala gelememişti.

Geçtiğimiz ay ise oyuna “Beach Properties” isimli bir fiyatlı bir ek paket getirildi. Lakin bu DLC de tıpkı oyun üzere büyük tenkitler aldı. Hatta Steam sayfasındaki incelemelerde oyuncuların çok büyük bir çoğunluğu paketi “son derece olumsuz” olarak nitelendirdi. Olumlu yorum yapanların oranı ise sırf %4’ü.

Beach Properties DLC’si, gelen reaksiyonlar nedeniyle kaldırılacak

Beach Properties, Cities Skylines 2’nin birinci fiyatlı DLC’si olarak 25 Mart’ta 10 dolarlık bir fiyatla Steam üzerinden oyunculara sunuldu. Paket, oyuncuların inşa edebileceği kıyı ve deniz temalı yapıları ve yeni ağaçları oyuna getirmeyi vadediyordu.

Ancak oyuncular, 10 dolarlık fiyatına kıyasla kayda bedel yeni hiçbir şey getirmediğinden şikâyetçi oldu. İsmine karşın oyuna kıyı getirmemesi ve yeni gelen yapıların dümdüz meskenler olması büyük reaksiyon çekti. Ayrıyeten bir DLC’den çok oyunun simülasyonundaki ve performansındaki sorunları düzeltecek bir güncelleme de oyuncuların isteğiydi.

Yani Beach Properties genel manada bir fiyaskoydu. Bunu fark eden geliştirici Colossal Order, DLC’yi kaldıracaklarını ve paketi alanlara iade yapacaklarını duyurdu. CEO Mariina Hallikainen, topluluklarını hayal kırıklığına uğrattıklarını kabul etti.

İade, yalnızca DLC’yi başka satın alanlara yapılacak

İadeyle ilgili ayrıntılar da paylaşıldı. Buna nazaran yalnızca Beach Properties’i ayrı bir DLC olarak satın alanlar para iadesi alabilecek. Ultimate yahut Deluxe sürüm ile pakete ulaşanlar ise para alamayacak. Oyunun başka paket olarak kaldırılırken temel oyuna fiyatsız olarak ekleneceğini belirtelim. Hâlihazırda sahip olanların içeriği de etkilenmeyecek.

Konsol çıkışı bir sefer daha ertelendi

Colossal Order ve yayıncı Paradox, eylül ayında oyun PC’ye gelmeden kısa bir müddet evvel Xbox Series X/S ve PS5 çıkışını ertelemişti. O zamanki açıklamada, oyunu amaçlarına ulaştırmak için daha fazla vakte muhtaçlıkları olduğunu belirtmişler ve konsol tarihini 2024’ün ilkbaharına ittiklerini söz etmişlerdi.

2024 ilkbaharı geldi çattı. Oyun hâlâ konsollar için çıkış yapmadı. Şirketin yeni açıklaması da bir defa daha ertelendiğini gösterdi. Buna nazaran geliştirici Cities: Skylines 2’yi konsol için ekim ayında hazır etmeyi planlıyor. Yani en az altı ay daha beklemek gerekecek. Alışılmış ki çıktığında nasıl olacağını bilemiyoruz. Hâlâ oyunun birebir durumda olduğunu düşünürsek pek umutlanmamak gerekiyor. Son olarak Bridges&Ports isimli başka bir DLC’sinin de 2025’in birinci çeyreğine ertelendiğini belirtelim.

Comments are closed.