bytedance-abdde-yasaklanan-tiktokun-satilacagi-savlarini-yalanladi-fakat-kapatilabilir-M6jqcdPI.jpg

ByteDance, ABD’de Yasaklanan TikTok’un Satılacağı Savlarını Yalanladı: Fakat Kapatılabilir

Amerika Birleşik Devletleri’nin Joe Biden’a ulaştırdığı yasa tasarısı, İsrail ve Ukrayna’ya takviyenin yanında TikTok yasağını da içeriyordu. Biden’ın imzasıyla resmî olan karar, TikTok’un satılması yahut yasaklanması için 9 aylık süreyi de başlatmış oldu. Bu süreçte mahkemeye başvuracağını belirten şirket, farklı savlarla gündeme geldi.

Bunların en aktüeli, The Information’ın öne sürdüğü satılma savları oldu. Kelam konusu savlar, ByteDance’in algoritma olmadan TikTok’u satmanın yollarını aradığını öne sürüyordu. Lakin şirket, kendi Toutiao platformu üzerinden bu argümanları yalanladı. Artık de Reuters’dan farklı argümanlar geldi.

“ByteDance, TikTok’u satmaktansa ABD’de kapatmayı tercih eder.”

Kendi kaynaklarına dayandırdığı haberinde Reuters, yasal yolların tükenmesi durumunda platformun satılmayacağını söyledi. Bunun sebebi de TikTok’un bağlı olduğu algoritmaların ByteDance genelinde kritik role sahip olması olarak gösterildi. Bu da münasebetiyle satışı imkânsız kılıyor.

Algoritmanın teslim edilmesi ByteDance’i kökünden etkilese de ABD’de uygulamayı kapatmanın tesiri varsayım edebileceğimiz üzere büyük olsa da ölümcül değil. ByteDance’den bahis hakkında resmî bir açıklama gelmedi. Tüm bunların temelinde ABD yetkililerin, Çin’in ABD vatandaşlarının bilgilerine erişmesinden tasa duyması yatıyor.

Söz konusu durum, toplumsal medya devini zora düşürme konusunda birinci değil. Çünkü TikTok, 2020’de Trump’tan bile benzeri bir darbe almış ama süreç sonuçlanmayınca iş bu noktaya kadar ilerlememişti. Sizce ByteDance’in TikTok’u ABD’de kapatması nasıl sonuçlar doğuracak?

Comments are closed.