buyuk-kacis-giderek-daha-fazla-kullanici-windowsu-terk-ediyor-j9wOcaFD.jpg

Büyük kaçış: Giderek daha fazla kullanıcı Windows’u terk ediyor

Artık genel olarak daha az masaüstü bilgisayar satıldığı bir gerçek. Almanya’da 2005 yılında yaklaşık 1,6 milyon satış gerçekleşirken, bu sayı 2022 yılına gelindiğinde yarı yarıya azalarak 764.000 adede düştü. Şimdiyse Windows’un kullanıcı sayısının azalmaya devam ettiği görülüyor.

Statista’nın sayılarına nazaran, Windows’un tüm işletim sistemleri ortasındaki pazar hissesi Temmuz 2023 tarihinde yüzde 68,41’di. Fakat Ocak 2009’a bakıldığında, Microsoft’un pazarın yüzde 95’inden fazlasına sahip olduğu görülüyor.

Windows’un kullanıcı sayısındaki düşüşün en büyük nedenlerinden biri rekabet. Apple, MacOS ile Ocak 2009’da yüzde 3,68 olan pazar hissesini Temmuz 2023’te yüzde 20’nin üzerine çıkararak istikrarlı büyümesini sürdürmeye devam ediyor. Ayrıyeten Chrome OS ve birçok Linux alternatifi de büyümeye devam ediyor. Hasebiyle Windows’un pazar hissesi gitgide düşüyor.

Pazar hissesinin düşmesinin bir öteki nedeni de kullanıcıların Windows’ta yapılan değişikliklerin birçoklarını, sistemin kullanıcıların faydasına olacak halde gerçek manada optimize edilmesinden fazla “iyileştirmeler” olarak görmesi.

Örneğin, klasik başlat menüsü kaldırıldı, akabinde Cortana üzere istenmeyen asistanlar eklendi yahut kullanıcılar kullanım davranışlarının tahlil edilmesine zorlandı. Tüm bu problemler için üçüncü parti yazılım tahlilleri olsa da kimse bunlarla uğraşmak istemiyor.

İnternetteki birçok kullanıcı, Windows’un yenilenen sürümlerinin bir başarısızlık olduğunu düşünüyor. Örneğin XP birden fazla kişi tarafından kutlanırken, Vista tam bir fiyaskoydu. Windows 7 bugün hala birçok kullanıcı tarafından kullanılırken, akabinde Windows 8 geldi. Akabinde pek çok kişinin unutmayı tercih ettiği Windows 8 geldi. Windows 10 ise yeniden sevilen sürümlerdendi lakin halefi Windows 11 beklentilerin altında kaldı.

Ancak şu an Microsoft Windows 11 ile pek çok şeyi hakikat yapıyor. Şirket şu anda yapay zekaya büyük yatırım yapıyor ve bu sefer oyunda önde gidiyor.

Comments are closed.