spotify-ve-epic-games-dahil-34-sirket-applea-karsi-harekete-gecmesi-icin-avrupa-birligine-IWIxH8L5.jpg

Spotify ve Epic Games Dahil 34 Şirket, Apple’a Karşı Harekete Geçmesi İçin Avrupa Birliği’ne Mektup Gönderdi: “DMA ile Alay Ediyor”

Apple, geçtiğimiz aylarda yıllardır talep edilen “özgürlüğü” resmen ilan etmiş ve iPhone’lara App Store dışından uygulama yüklenmesine müsaade vereceğini açıklamıştı. Elbetteki Apple, bu radikal değişikliği kullanıcıların ya da geliştiricilerin kara kaşı kara gözü için yapmadı. Avrupa Birliği, DMA olarak bildiğimiz Dijital Pazarlar Yasası kapsamında Apple’ı bu değişikliğe mecbur bıraktı.

Tahmin edebileceğiniz üzere özel muahedeler dışında geliştiricilerden %30 üzere epey yüksek bir kurul alan Apple, bu kuruldan kolay kolay vazgeçmedi ve App Store dışından uygulama yüklemeyi mümkün kılarken geliştiricilerden ‘farklı’ halde komite talep etti. Apple’ın çekirdek teknoloji ücreti olarak isimlendirdiği fiyatlandırma ile geliştiriciler bir uygulama 1 milyon sefer indirildikten sonra yıl içindeki her yeni heyetim içi 0,50 Euro ödemek zorunda kalacak.

“Apple, DMA ile alay ediyor”

Tahmin edebileceğiniz üzere bu yeni ‘komisyon’ biçimi, bilhassa Spotify, Google üzere teknoloji devlerinin yansısıyla karşılaştı. Spotify CEO’su Apple’ı “haraç almakla” suçlarken bir kullanıcı uygulamayı indirip hiç kullanmasa ve silmeyi unutsa dahi Apple’ın bundan para kazanacağını tabir etti. Teknoloji devleri bugün, şu ana kadar açıklamalarıyla lisana getirdikleri itirazlarını Avrupa Komitesine sundukları açık mektupla somuşlaştırdılar.

Epic Games, Spotify, Proton üzere pek çok geliştirici, Apple’ın açıklamış olduğu kurallarla DMA ile alay ettiğini söz ederek Avrupa Komitesini Apple’a karşı “hızlı, vaktinde ve kararlı” halde harekete geçmeye davet etti. Farklı kesimlerden 34 şirketin altında imzası bulunan mektupta, “Apple’ın yeni kuralları, sadece yasanın ruhunu ve emelini göz arkası etmekle kalmıyor, tıpkı vakitte bu haliyle DMA, Avrupa Kurulu ve AB kurumlarının dijital pazarları rekabetçi hale getirmeye yönelikçabalarıyla alay etmiş oluyor” sözleri kullanılıyor.

Şirketler, mektubun devamında Apple’ın DMA’ya uymadığı noktalara değiniyor. Bilhassa çekirdek teknoloji fiyatı nedeniyle çok az sayıda geliştiricinin App Store dışı uygulama yüklemeye istekli olacağının bariz olduğu, bunun da amaçlanan rekabetçi ortamın sağlanamayacağı manasına geldiği belirtiliyor.

Comments are closed.