bu-uygulama-birinin-palavra-soyleyip-soylemedigini-anlayabiliyor-XqZObNxB.jpg

Bu uygulama, birinin palavra söyleyip söylemediğini anlayabiliyor

Akıllı telefonunuzdaki bir uygulama birinin size doğruyu söylediğini anlayabilseydi nasıl olurdu? İşte VerifEye isimli yapay zeka dayanaklı uygulama bunu yapabildiğini tez ediyor. Converus tarafından geliştirilen uygulamanın vaadi, palavraları yüzde 80’e varan doğrulukla tespit edebilmek.

Uygulama kısa mühlet evvel bir Reddit başlığında ortaya çıktı ve şu anda iOS ve Android için indirilebilir durumda. Converus uygulamanın yapay zekadan güç aldığını hiçbir vakit açıkça tez etmese de gözünüzün davranışını tespit etmek için bir cins yapay zeka kullandığı açıkça görülüyor.

Yapay zeka takviyeli palavra makinesi, gerçek söyleyip söylemediğinizi belirlemek için gözlerinizdeki istemsiz hareketleri ve davranışları inceliyor. Converus ne çeşit bir davranış incelediğini açıkça belirtmiyor, lakin odaklandığı davranış, akıllı telefonunuzun kamerasını gözlerinize doğrultarak ve VerifEye uygulamasını kullanarak tespit edilebiliyor.

Gözlerden palavra söylenip söylenmediğinin anlaşılabileceği fikri aslında yeni bir fikir değil. Göz hareketleriyle ilgili en yaygın teorilerden biri 2012 yılında çürütülmüş olsa da bu fikir 1970’lerden beri var.

Gözler ve hareketleri, birinin palavra söyleyip söylemediğini anlamak için kullanabileceğiniz temel göstergeler ortasında gösterilebiliyor. Fakat VerifEye’ın izlediği formül bu değil ve palavrası tespit etmek için göz datalarını kullanma tekniğine ait çok sayıda ek araştırma uygulamanın web sitesinde mevcut.

Yukarıdaki görüntüden VerifEye’ın nasıl çalıştığı açıkça anlatılıyor. Burada farklı olan şey, şirketin bu uygulamayı günlük hayatta kullanılabilecek bir şeymiş üzere tanıtması. Çünkü yalnızca şirketlerin kullandığı bir yapay zeka palavra dedektörü olarak tanıtılmıyor. Ayrıyeten şirket, bir kişinin çevrimiçi profilinin gerçek olup olmadığını belirlemek için de kullanılabileceğinden bahsediyor.

Elbette yüzde 80 doğruluk tezlerinin mahkemelerde kabul edilebilir bir şey olması pek mümkün değil, bilhassa de AB’nin yakın vakitte çıkardığı Yapay Zeka Yasası pek çok şeyi değiştirmişken… Bu uygulama, gerisindeki çıkarımlar nedeniyle kimi yerlerde yasadışı bile sayılabilir. Lakin bu, şu anda sanayinin gelişmekte olan bir kesimi, bu nedenle gelecekte durum pekala değişebilir.

Comments are closed.