bir-youtuber-red-dead-redemption-2yi-android-telefonunda-calistirdi-y42w5Fkb.jpg

Bir YouTuber, Red Dead Redemption 2’yi Android Telefonunda Çalıştırdı

iPhone 15 serisinin tanıtılmasıyla birlikte Assassin’s Creed: Mirage, Death Stranding ve Resident Evil 7 üzere oyunların cebimizdeki telefonlardan oynanabileceğini gördük. Oyunculuk açısından epey kıymetli olan bu gelişme, öbür yüksek bütçeli oyunların da telefonlarda oynanabileceğini gösteriyor.

Fakat bu oyunların tek tek çıkmasını beklemek istemeyen bir YouTuber, Red Magic 9 Pro telefonunda Red Dead Redemption 2 oynamayı başardı. Her ne kadar FPS durumu yerlerde olsa da oyunun taşınabilir aygıtta çalıştırılması epey enteresan. Bunu başarma sistemi de birebir formda.

İşin özünde uyumluluk katmanları yatıyor.

Uyumluluk katmanlarını emülatorler üzere düşünebiliriz. Bu katmanlar bir ortam için yazılan programların farklı bir ortamda çalıştırılmasını mümkün kılıyor. Bu örnekte uyumluluk katmanlarından Wine’ın kullanıldığını görüyoruz. Wine, Windows oyunlarının Android üzere Unix işletim sistemlerinde oynatılmasını mümkün kılıyor. Bunu sağlamak için de MOBOX emülatörünü tercih etmiş.

960 x 540 çözünürlükte oynanan Red Dead Redemption 2’de ses, kaplama ve öteki grafik yanlışlarını sık sık görüyoruz. Ayrıyeten YouTuber, aygıt çok ısındığı için ekstradan soğutucu kullandığını da belirtmiş. Pavlov, tıpkı yolla farklı oyunları da android telefonunda çalıştırmayı başarmış. Yaptığı testler sonucunda da hangi oyunların nasıl performans verdiğini gösteren bir tablo ortaya koymuş. Bu linkten ulaşabileceğiniz tabloda hangi oyunun kaç FPS verdiğini, oynanabilir durumda olup olmadığını, ileride yapılacak testleri ve öteki farklı bilgileri görebilirsiniz.

Örneğin Neef for Speed: Shift’in problemsiz çalıştığı, tabloda belirtilmiş.

Comments are closed.