bir-vakitler-microsoftun-en-unlu-maskotu-olan-kopek-boba-ne-oldu-Z4Hd6Qrh.png

Bir Vakitler Microsoft’un En Ünlü Maskotu Olan Köpek Bob’a Ne Oldu?

Microsoft Bob, aslında kullanıcı arayüzü yardımcısıydı. Maksadı, Windows işletim sistemini daha anlaşılır ve samimi kılmaktı.

Evet, kendisinin Microsoft’u daha samimi kıldığı kesin fakat tutunamadığı da oldukça açık.

Bob, sadece altı ay mühletle piyasada kaldı.

Microsoft Bob, kullanıcılara sanal bir konut ortamında günlük bilgisayar süreçlerini daha anlaşılır hâle getirerek yardımcı olmayı amaçlıyordu. Örneğin bir belgeyi saklamak istiyorsanız, bunu bir kitaplığa koyuyormuşsunuz üzere bir tecrübe sunuyordu.

Ancak Bob, kullanıcılar tarafından pek de ciddiye alınmadı. Kullanıcılar, arayüzü çocuksu buldu ve Bob’un rehberliğini, profesyonel olarak değerlendiremedi.

Tek sorun, çocuksu olması değildi.

Bob’un en büyük meselelerinden biri, performansıydı. Dönemin teknolojisi ile gereğince süratli ve verimli çalışamıyor, kullanıcıların bilgisayarları üzerinde yavaşlamalara neden oluyordu.

Ayrıca Bob’un arayüzü, kimi kullanıcılar için daha baş karıştırıcı hâle gelmişti zira temel bilgisayar fonksiyonlarını bile gereksiz yere karmaşık hâle getiriyordu.

Bu sıkıntılar, Bob’un piyasadan süratli bir biçimde çekilmesine yol açtı. Windows 95’in piyasaya sürülmesiyle Microsoft Bob, göz arkası edildi ve daha profesyonel kullanıcı arayüzlerine odaklanmaya devam etti.

Ancak Bob’un başarısızlığı, Microsoft’un öbür dijital asistanları ve kullanıcı arayüzleri üzerinde çalışmalar yapmasına taban hazırladı. Örneğin Clippy ve Cortana üzere araçlarda Bob’un tesirlerini görmek mümkün.

Kaynaklar: NationSquid

İlginizi çekebilecek başka içeriklerimiz:

Comments are closed.