android-15te-tun-uygulamalar-karanlik-modda-kullanilabilecek-uygulaninin-karanlik-modu-olmasa-bile-FM5QGptY.jpg

Android 15’te Tün Uygulamalar Karanlık Modda Kullanılabilecek: Uygulanının Karanlık Modu Olmasa Bile…

Bu yılın sonlarına gerçek tanıtılması beklenen Android 15, birçok yeni özelliği aygıtlara getirecek. Daima olarak bu özellikler hakkında bilgiler geldiğini görüyorduk. Örneğin geçtiğimiz günlerde parlaklığı otomatik olarak en az düzeyin de altına indirebilecek bir karartma aracı ortaya çıkmıştı. Bugün ise cihazınızdaki tüm uygulamaları ilgilendirecek bir özellik bulundu.

Karanlık Mod”, uygulamalarınızı koyu tonda kullanmanızı sağlıyor. Böylelikle gözleriniz daha az yoruluyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu, tüm uygulamaları karanlık modda kullanmak istese de bu özellik her uygulamada mevcut değil. Android 15’te gelebilecek yeni özellik de bu durumu çözmeyi amaçlıyor.

Android 15, tüm uygulamaların “zorla” karanlık modda kullanılmasını sağlayacak

“Tüm Uygulamaları Karanlık Yap” isimli araç, şimdilik Android 15’in beta sürümünde yok. Fakat geleceği, Android 14 QPR2’de birinci olarak görülmüştü. Artık ise geleceği neredeyse katılaşmış oldu. Android Authority tarafından paylaşılan ekran imgelerinde, “Ayarlar > Erişilebilirlik > Renk ve hareket” bölümüne özelliğin ekleneceğini görebiliyoruz.

Araç, özellikleri fark etmeksizin tüm uygulamalarda kullanılabilecek. Yani bir nevi uygulamaları karanlık moda sahip olmaya zorlayacak. Natürel ki bu zorlamanın birtakım uygulamalarda renk bozuklukları üzere şeylere neden olduğunu görme ihtimalimiz var. Aslında özelliğin altındaki bilgilendirme kısmında da bu yazıyor: “Kendi karanlık teması olmayan tüm uygulamalar için geçerlidir. Birtakım uygulamalarda ekran sorunu görülebilir.”

*Nasıl karanlık moda çevirdiğine bir örnek.

Aslında Android 10 ile geliştiricilere sunulan bu üslup özellik vardı. Lakin farklı olan şey her uygulamada çalışmamasıydı. Geliştirici seçenekleri kısmında yer alan bu özelliği kullanmak için uygulamaların kendi karanlık temasına sahip olması lazımdı. Android 15’i gelecek özelliğin güzel yanı ise hem kullanıcıya yönelik hem de daha fazla uygulamada çalışarak tüm uygulamalara entegre edilebilecek olması.

Comments are closed.