bir-google-uygulamasi-daha-kapaniyor-hem-de-cabucak-yarin-zgdyqZYc.jpg

Bir Google uygulaması daha kapanıyor; hem de çabucak yarın…

Google, ABD’deki Podcasts uygulamasını birkaç gün içinde kapatıyor. Şirket, uygulamanın kullanıcılarını, bundan sonra en sevdikleri programları takip etmek ve yayınlamak için aboneliklerini 2 Nisan’a kadar YouTube Music’e taşımaları gerektiği konusunda uyarmaya başladı. Geçişi çabucak yapmayan kullanıcılara geçiş için daha fazla ek mühlet verilecek fakat bu tarihten sonra direkt Podcasts uygulamasından yayın akışlarını takip edemeyecekler.

Beş yılı aşkın bir müddettir dünya çapında Android aygıtlara 500 milyonun üzerinde defa yüklenen Google Podcasts uygulaması, kullanıcıların podcast’leri keşfetmek, takip etmek ve dinlemek için kullanabilecekleri kolay ve akıcı bir arayüze sahip olmasının yanı sıra RSS beslemesi yoluyla podcast ekleme araçları da sundu. Lakin teknoloji devi, geçtiğimiz Eylül ayında, ses hizmetlerini YouTube altında merkezileştirmeye yönelik daha geniş planının bir kesimi olarak Podcasts uygulamasını 2024’ün başlarında sonlandırmaya başlayacağını duyurdu.

YouTube Music 2020 yılında kapanmadan evvel müzik dinleyicilerinin Google Play Müzik’ten geçmelerini sağlamak için benzeri bir stratejisi sunmuştu. Alınan bilgiye nazaran, YouTube Music yakın vakte kadar podcast’leri desteklemeye hazır değildi ve bu yüzden Google Podcasts uygulaması yıllarca varlığını sürdürdü. YouTube Music, 2023’ün sonunda podcast’leri dünya çapında destekleyebilme yeteneğine kavuştu ve Şubat ayında da RSS akışlarını yükleme imkanına kavuştu.

Podcast yayıncılığının YouTube’a aktarılması, bilhassa YouTube’da zati tanınan olan görüntü podcast’lere olan ilginin artması nedeniyle Google’ın bu alanda daha büyük bir isim olmasına yardımcı olabilir

Comments are closed.