artik-whatsappta-profil-fotograflarinin-ekran-imaji-alinamayacak-8LxD3TKn.jpg

Artık WhatsApp’ta profil fotoğraflarının ekran imajı alınamayacak

Meta, WhatsApp’ta kullanıcıların profil fotoğraflarının ekran imgesinin alınmasını engelleyecek bir saklılık müdafaası üzerinde çalışıyor.

Yaklaşan bu özellik WABetaInfo tarafından Android’deki en son WhatsApp beta sürümünde keşfedildi. Özellik Ayarlar menüsünün Kapalılık kısmında yer alacak. Özelliği deneyenler, bir profil fotoğrafının ekran manzarasını almaya çalıştıklarında engellendiğini; ekranın altında “uygulama kısıtlamaları nedeniyle” ekran imajı alamadıklarını belirten bir bildirimle karşılaştıklarını aktarıyor.

WABetainfo

WhatApp yaklaşık 5yıl evvel kullanıcıların diğerlerinin profil fotoğraflarını kaydetmelerini engelleme seçeneğini sunmuştu. Bunun makûs niyetli bireylerin sahibinin müsaadesi olmadan imajın alınmasını engellemesi gerekiyordu; lakin ekran manzarası almak bunu etkisiz kılıyordu. WABetaInfo, ekran manzarası alma özelliğini engellemenin WhatsApp’ın hizmetinde “kullanıcı kapalılığı ve onayı anlayışını” daha da güçlendireceğini savunuyor.

Görünüşe nazaran WhatsApp, berbat aktörlerin insanların fotoğraflarını dolandırıcılık, taklit ya da taciz gayesiyle kullanmasını istemiyor.

Comments are closed.